fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Заев најави исплата на субвенциите за оризопроизводителите

(видео)Оризопроизводителите во вторник на протест

Оризопроизводителите од кочанско на протести излегуваат во вторник. Со земјоделската механизација ќе го блокираат патот Штип-Кочани Бараат исплата на субвенциите пред стартот на сеидбата, но и повисоки откупни цени на оризовата арпа и белиот ориз, како и навремено чистење на каналите и пуштање на водата за наводнување. Премиерот, Зоран Заев од Пробиштип им порача дека знае за нивното незадоволство и им најави дека се работи на проблемот за исплатата на субвенциите.

Иницијативниот одбор за спас на оризопроизводството не го откажува протестот и покрај ветувањата на премиерот оти деновиве ќе се решат проблемите со субвенциите. Тие велат дека ова е само еден проблемите. Во моментов откупната цена е многу ниска и се движи од 17 до 20 денари за килограм.

Оризопроизводителите очекуваат на заедничка маса да седнат со министерот, а го канат и премиерот, во спротивно патот Штип-Кочани ќе го блокираат секој втор ден.

https://telma.com.mk/2021/02/21/%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D0%BE-%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close