fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Живот без лубеници?

Слатки плодови-загрозени од сол.

Слатки плодови-загрозени од сол. Одгледувањето лубеници станува сè потешко за многу земјоделци во Бангладеш – соленоста на почвата драматично се зголемува поради климатските промени и одгледувањето ракчиња.Илјадници лубеници се чуваат на дрвени чамци на центрачниот пазар во Дака, Бангладеш. Слатките плодови се омилени, но одгледувањето станува сè потешко за многу фармери во јужноазиската земја. Имено соленоста на почвата драматично се зголемува не се само поради климатските промени односно зголемувањето на нивото на морето туку и поради сè попопуларното стопанско одгледување ракчиња на земјата.

Извор https://www.dw.com/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close