fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

14 годишно дете од Битола ненадејно починало на ливада во атарот на село Крстоар

Вчера во 16.45 часот во СВР Битола, од Итна медицинска помош било пријавено дека околу 15.30 часот во атар на село Крстоар, битолско, на малолетник од Битола му се слошило и паднал по што бил пренесен во Клиничка болница Битола, каде што лекар констатирал смрт без траги на насилство“, информира полицијата.

Момче од Битола на 14 годишна возраст, ненадејно починало додека вчера со другарчиња си играло на ливада, во атарот на село Крстоар, близу Битола.

Станува збор за момче, осмоодделенец од ОУ „Коле Канински“ во Битола, за кое наставници од училиштето велат дека претходно немало видливи здравствени проблеми.

Според кажувања на родители чии деца биле присутни на забавата, момчето, наводно било гостин на роденденска прослава кај свое другарче и попладнето во еден момент додека си играле на ливадата, во близина на Крстоарски манастир, со останатите деца, му се слошило и паднало на земја.  Веднаш била повика итна медицинска помош, но здравствената состојба била тешка.

СВР – Битола информира дека настанот се случил – „вчера во 16.45 часот во СВР Битола, од Итна медицинска помош било пријавено дека околу 15.30 часот во атар на село Крстоар, битолско, на малолетник од Битола му се слошило и паднал по што бил пренесен во Клиничка болница Битола, каде што лекар констатирал смрт без траги на насилство“, информира полицијата.

Полицијата изврши увидна лице место, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатото момче е дадено на обдукција, со цел да се утврди поради што настапила смртта.

А.Блажевска

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close