fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

2.000 евра за скараџија, 2.200 за готвач во лената сезона

Се бараат работници за сезонски работни места во кафуле, хотел или на плажа во Хрватска

Хрватска летово бара работници за сезонски работни места, понудите се претежно слични, работа во кафуле, хотел или на плажа, а платите може да ги надминат очекувањата, а доказ за тоа се огласите на работодавачот од хрватското приморје. Најмногу огласи има на социјалните мрежи и сајтови каде се бараат сезонски работници.

Еден оглас предизвика големо внимание на социјалната мрежа Фејсбук, а сите останаа шокирани кога ги видоа понудените плати. Според работодавачот, тие бараат угостителски работници од „различни профили“ кои би работеле во ресторани, кафулиња, слаткарници и пекари во областа Истра (Пула, Пореч, Ровињ) како и во Крк, Црес и Лошињ.

Плати и понудени работни места:

Готвачи (1600e-2200e)

Помошници готвачи (1200e-1600e)

Пица мајстори (1500-2000-ти)

Мајстори за скара (1500-2000-ти)

Келнери во ресторанот (1000e-1500e)

Келнерки (1000e-1200e)

Келнери во кафе (1000e-1200e)

Бармени (1200e-1500e)

Букери (1200e-1500e)

Зделка за пекара

Слатки договорот

Домаќинки (900e-1200e)

Во огласот пишува и дека се нудат пријавување, сместување, исхрана, за да се работи од три до шест месеци, односно од април до јуни. Исто така, беше истакнато дека секој со EX YU пасоши може да работи. Под објавата имаше коментари од заинтересирани за работа, но и од оние на кои оваа понуда навистина не им се допадна. „Работиш од сабајле до утре, зошто не кажуваш колку саати работиш?“, „Лудо, само да се дружиме“, пренесува Фактор.

Слични написи

Back to top button
Close