fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Четириесетина штети пријавени од невремето во Скопје, паднати дрвја и бандери, оштетени покриви…

Град паѓаше и во Пробиштип, а локалните власти и таму ги сумираат последиците од неверемето.

Невремето во Скопје предизвика оштетувања на покривни конструкции,  на повеќе места се паднати дрвја и бандери со кабли, што заедно со поплавените подвозници и делови од сообраќајниците го отежнува сообраќајот и движењето на граѓаните.-По невремето што зафати дел од градските и приградските населби на град Скопје од страна на Е – 112 до РЦУК Скопје стигнаа 40 – тина меилови. Триесетина од нив се однесуваа на паднати дрва на различни локации во градот кои го попречуваат движењето на граѓаните и одвивањето на сообраќајот, паднати бандери со струјни и телефонски кабли. Сите меилови беа препратени до дежурниот во ЈП Паркови и Зеленило, диспечерскиот центар на ЕВН Македонија, А1, Телекабел и Телеком, информираат од Центарот за управување со кризи.

Се споделуваат информации за  штети во скопските населби Лисиче, Ченто, Драчево, каде паѓаше град, како и за поплавувања на  сообраќајници во општините Бутел, Чаир.

Центарот за управување со кризи ги сумира јавувањата од граѓаните и дополнително ќе информира за  пријавените штети.

Покрај Скопската котлина, невреме со поинтензивни процеси попладнето ги зафати  Пробиштип, Виница, Кочани и Кратово,.

Бурата што траеше петнаесетина минути во Кочани и Виница предизвика помала материјална штета на кровните конструкции на неколку објекти, а од врнежите од град со големина на лешник оштетени се овошки и градинарските култури.

По известување од линијата за итни повици 112 интервенираше и Територијалната противпожарна единица од Кочани, откако силниот ветер предизвикал краток спој на електричниот довод меѓу две куќи, по што настанал пожар во дворната површина каде што имало сува трева. Со навремената интервенција огнот е изгаснат и спречено е настанување на поголема материјална штета.https://nezavisen.mk/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close