fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Битиќи вели-ВМРО-ДПМНЕ финансираше овчари без овци, затоа имаше намалување на земјоделското производство

Тој додаде дека сегашната економија е резултат на лошото владеење во изминатите 30 години

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во „Click Plus“ на ТВ21 изјави дека стапката на инфлација до декември ќе ги достигне неговите прогнози.

Тој додаде дека сегашната економија е резултат на лошото владеење во изминатите 30 години, и ја обвини опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека во времето кога ја воделе државата и без зголемување на субвенциите во земјоделството, сепак производството било намалено.

Според Битиќи, тоа се случило бидејќи биле финансирани овчари без овци.

„Фискалните политики секогаш треба да бидат независни и да ги презема Владата. Монетарните политики ги презема Централната банка. И двете треба да дадат резултати кои во одреден момент, како сега, треба да ги ублажат стапките на инфлација. Ова се исплати. Ова е важно. Се согласувам дека сегашната стапка од 6,7% не е мала стапка, но трендот до декември е надолен. Ќе стигнеме таму каде што рековме дека ќе стигнеме. Трагедијата е што на сите ни се случи економската криза. Тоа се случува во регионот, се случува во светот… Да видиме колку сме кревки следната година. Да бев 30 години во политиката, денес немаше да поминам 1 ден во политика ако ни се случеше тоа што ни се случи на економски план. Затоа што тоа е последица на неработењето на тие што се 30 години на власт. Затоа што не можеш да бидеш држава која секоја година ги зголемува субвенциите во земјоделството, дури и во времето на Мицкоски. Во негово и на неговиот претседавач Груевски, субвенциите во негово време имаа фрапантно зголемување, а пад на земјоделското производство и ништо не презедоа. Зошто? Затоа што преку тоа велам дека финансирале овчари без овци“, рече Битиќи.https://mk.tv21.tv/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close