fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Дизелот се враќа над 100 денари со денешното поскапување од три денари

Ова е првпат дизелот да биде поскап од бензинот за 12 денари по литар.

Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница донесе нова одлука за цените на горивата во малопродажба со која се врши нивно зголемување.

Најголемо поскапување ќе има кај дизелот кој поскапува за 3 денари и ќе се продава по цена од 101,5 денари за литар.

Поскапување ќе има и кај бензините но помало, за 0,5 денари за литар. Со оваа измена Еуросупер БС 95 од ноќеска на полноќ ќе чини 89,5 денари за литар, додека Еуросупер БС 98 ќе се продава по цена од 92 денари.

Ова е првпат дизелот да биде поскап од бензинот за 12 денари по литар.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close