fbpx
Вести

ГОЛЕМА ПОНУДА: Цените на храната одат надолу

hrana

Во април годинава цените на храната на светско ниво се намалија трет месец по ред.

Има голема понуда и тоа доведе до пад на цените, со исклучок на месото.

Цените се за 1.8% помали во однос на претходниот месец.

Бразил извезува големи количини на шеќер, порани што цената на овој продукт се намали за 9.1%.

Растителното масло се намали за 3.9%, а помала е побарувачката за соино и палмино масло, иако овие култури се засадени во Северна и Јужна Америка.

Цените на млекото се „стопија“ за 3.3%.

Сепак, со месото имаме обратен случај и цената му скокна за 1.7%.


 

фактор.мк

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close