fbpx
ВестиСоветиТоп вести

Како до  поголеми и сочни домати во  само 4 чекори

Доматот е дефинитивно е она растенбие што најчесто го засадуваме и чии плодови најмногу сакаме да ги собираме. Може да се најде скоро во секоја градина. Само затоа што е толку популарен кај одгледувачите на зеленчук и домаќинките, многумина сакаат плодовите што ги собираат да бидат што е можно повеќе вкусни.

 

Ако до сега плодовите на вашите домати не биле толку големи и сочни како што очекувавте, прочитајте неколку советите и дознајте каде сте погрешиле.

Избор на сорта или хибрид на домати

Секоја сорта на домати не секогаш ќе биде добра ако се сади на различна почва или за различни услови за одгледување. На пример, нема да постигнете ист ефект со истиот хибрид од домати ако го одгледувате на отворено или на тераса.

Затоа мора да водите гржа во изборот на  сортата или хибридот што сакате да го засадите во вашата градина. Најдобро е да се консултирате со експерт пред садење кој вид домат е добар за вашите услови за одгледување.

Правилно садење домати

Без разлика која сорта  домати ќе ја изберете и дали сте ја  купиле во продавницата или сами ги садивте, секогаш оставајте ги од 1 до 3 дена пред да ги садите.

Заштитете ги доматите после садењето!

Ова е многу корисен трик на кој се придржуваат многу успешни одгледувачи на зеленчук и тоа му овозможува на врвот на растението да расте во висина наместо да извртува. Исто така, засадете корен и половина стебло од расадот во земјата. Ова ќе го направи растението посилно и постабилно.

Налевајте вода паметно

За да ги заштитите вашите растенија од ненадејни налети на ветер, затворете ги со 5 метри жица на растојание од околу 25 см во дијаметар околу стеблото. Се препорачува да се стави сад со вода помеѓу две стебла.

Направете дупки на садот на дното и на надворешната страна. Ставете го на земја  и наполнете го со вода и ѓубриво. Оваа мешавина ќе помине низ дупките и ќе ја храни почвата.

Правилна грижа за домати

На секое растение му е потребна многу вода и храна за успешно растење и на крајот да даде големи и сочни плодови. Затоа, се препорачува да се користи ѓубриво веднаш по садењето.

По првата берба, треба да се додадат на секој корен 3 лажички амониум сулфат. Ова ќе направи растенијата да растат побрзо. Исто така, треба редовно да ги кршите страничните изданци. Ова ќе помогне плодот да расте побрзо, да биде поголем и побрзо да созрева.

 

Извор:Агромедиа

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close