fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Ќе има леб, брашно, млеко и масло за јадење, нагласи Николовски

Владата ја усвои новата Програма за поттикнување на потрошувачката на свежо овошје во 2022 година.

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска соопшти дека леб, брашно, млеко и зејтин ќе има.

– Леб, брашно, млеко и зејтин ќе има. Обезбедуваме доволно храна за сите граѓани – истакна Николовски на прес-конференција откако претходно информира дека за млекопроизводителите се обезбедени уште 140 милиони денари поддршка, покрај основните и дополнителните субвенции.

Николовски информира и дека на денешната седница која е во тек, Владата ја усвои новата Програма за поттикнување на потрошувачката на свежо овошје во 2022 година.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close