fbpx
Вести

КУПЕТЕ НАВРЕМE: Поради суша овој производ ќе биде поскап

maslinovo maslo

Само оваа година цената на маслиновото масло ќе порасне за четвртина, ако родот во Шпанија  биде слаб поради суша.

Стручњаците предупредуваат дека вртоглав раст на цената ќе има поради сушата која го зафати Медитеранот.

Падот на родот оваа година ќе биде за 14%, а може да биде и уште поголем.

Фајненшл тајмс пишува дека Италија, Грција и Тунис оваа година ќе бидат очајни со родот на маслинки.

Се очекува дека Италија во септември ќе има двојно помал род, во Грција родот ќе биде за 20% послаб, а во Тунис за 17% помал род на маслинки.


 

фактор.мк

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close