fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Македонија ќе произведе околу 10.000 тони сончоглед во 2023

Aко годинава беа откупени 5.000 тони сончоглед за производство за масло за јадење, следната година се очекува да се дуплира.

Следната година очекуваме двојно зголемено производство на сончоглед од околу 10 000 тони, информира денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Според него, ако годинава беа откупени 5000 тони сончоглед за производство за масло за јадење, следната година се очекува да се дуплира.

 

 

-Тоа го потврдуваат и земјоделците и преработувачите. Верувам дека ќе успееме на среден и на долг рок да го намалиме увозот и да станеме увозно независни, а наредната година очекувам зголемено производство, истакна Николовски.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close