fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Македонски производи изложени на „Пазар на фармери” во Битола

Во Битола се одржа традиционалната манифестацијата „Пазар на фармери" чиј организатор и координатор е организацијата „Слоу Фуд Битола".

Во Битола се одржа традиционалната манифестацијата „Пазар на фармери“ чиј организатор и координатор е организацијата „Слоу Фуд Битола“.

На повеќе штандови во Старата битолска чаршија изложени се македонски производи, буковска пипер, мариовски мед,  бистрички јаболка, македонско вино, млечни производи…кои граѓаните можеа да ги дегустираат и купат.

Дополнителна вредност на манифестацијата е можноста посетителите да се едуцираат за домашна локална храна, органска храна, како и за традиционални преработени производи.

Манифестацијата „Пазар на фармери“ е поддржана од Општина Битола и локалното јавно претпријатие „Пазари“.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close