вестиТоп вести

Македонското брашно чека на проверката од Косово дали е српско

(Oвој напис е објавен на: февруари 20, 2019)

Косовските власти ги држат по неколку дена македонските камиони со брашно на косовска граница за да утврдат дали се работи за српско брашно, кое наводно преку Македонија било увезувано во Косово. Надлежните ја смируваат состојбата и велат дека се во преговори со косовските власти и оти наскоро ќе се најде решение за проблемот. Инаку за еден камион дневно на граница се плаќа по 45 евра, а некои камиони со брашно веќе се вратени назад.
Министерот за економија, Крешник Бектеши ја смирува ситуацијата и вели дека косовските власти се сомневаат оти се работи за реекспорт на српско брашно преку Македонија и поради тоа вршат дополнителни испитувања и анализи. Преку овие анализи се докажува потеклото на брашното, односно тие истите треба да покажат дали се работи за српско или македонско брашно.

извор:вечерпрес

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close