вести

Неповратна поддршка за уредување на пазарите во општините

(Oвој напис е објавен на: ноември 8, 2018)

По седум милиони денари или 113.000 евра неповратни средства можат да добијат општините, јавните претпријатија и јавно-приватните партнерства за осовременување на пазарите преку инвестиции во пазарната инфраструктура како што се складишта и опрема за означување или пакување на производите.

Средствата се обезбедени преку Програмата за рурален развој, аплицирањето почнува денеска.

Како што соопшти директорот на Платежната агенција Николче Бабовски, Повикот дозволува секој апликант да поднесе по максимум три поединечни барања за различните мерки: набавка на градежни материјали за конструкција и реконструкција на објекти за прием, подготовка и складирање, опрема за контрола на квалитет на производите, означување и пауквање, изработка на студии, елаборати, планска и градежна документација, како и услуги од трети лица за надзор и изведување на градежните активности.

-Со предвидените средства ќе овозможиме општините да реализираат капитални инвестиции за унапредување на пазарите и подобрување на условите и услугите и за продавачите и за потрошувачите, вклучувајќи ја и хигиената, истакна Бабовски на прес-конференција.

Ова, според директорот, е петта мерка за поддршка на општините. На последниот повик барања за поддршка поднесоа околу десет општини, а средства добија три.

-Интересот е голем. Очекуваме максимална искористеност на средствата. Некои општини ќе побараат два, а некои седум милиони денари, рече Бабовски.

 


 

a1on

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close