fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Нова закана за земјоделското земјиште – фотоволтаици

(ВИДЕО)

По лавината негативни реакции, Министерството за земјоделство го повлече нацрт-Законот за продажба на земјоделско земјиште во државна сопственост за 1 евро од квадрат. Сега, зачестени се барањата плодно земјоделско земјиште да се користи за фотоволтаици односно за производство на струја наместо за храна. Во период кога цените на храната драстично растат, експерти предупредуваат дека квалитетното земјоделско земјиште не треба да се користи за ништо друго освен за производство на прехранбени производи. Оваа содржина ја изработи Институтот за комуникациски студии.https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/nova-zakana-za-zemjodelskoto-zemjishte-fotovoltaici-video

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close