fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Од 1 декември посебна мерка за помош на производителите на леб, масло и други основни прехранбени производи

Се креираат мерки и за малите компании кои се на слободниот пазар.

Министерот за економија Крешник Бектеши  соопшти дека веќе е подготвена мерка за производителите на основните прехранбени производи, а нејзината операционализација треба да почне од 1 декември.

Како што истакна Бектеши, одговорајќи на прес-конференција во Владата, во соработка со Министерството за финансии се креираат мерки и за малите компании кои се на слободниот пазар.

-СО МИНИСТЕРОТ БЕСИМИ КРЕИРАМЕ МЕРКИ И ЗА МАЛИТЕ КОМПАНИИ КОИ СЕ НА СЛОБДНИОТ ПАЗАР. ЗА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ НА ОСВНИТЕ ПРОДУКТИ, КАКО ЛЕБ И МАСЛО ЗА ЈАДЕЊЕ, МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЕКОНОМИЈА САМО ШТО ПОДГОТВИ МЕРКА КОЈА ТРЕБА ДА СЕ ОПЕРАЦИОНАЛИЗИРА ОД 1 ДЕКЕМВРИ, НАПОМЕНА БЕКТЕШИ.

Тој уште еднаш објасни дека целта е да се намали цената на инптутите за основните производи, за да се спречи нивно поскапување.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close