вестиТоп вести

Од утре пролетни температури

До крајот на оваа работна недела не очекува вистинска пролет и покрај повремените услови за наоблачување.
Времето ќе биде релативно топло за овој период од годината а дневните температури редовно ќе надминуваат 20 степени, додека утринските ќе останат во позитива.
Најтопло се очекува да биде во четврток и петок кога максималните дневни температури во Скопје ќе надминат 21 степен а во некои од појужните делови на земјата и до 24 степени.

Наредната недела се очекува намалување на температурите како последица на ладен воздушен бран што ќе се спушти над Македонија. Ќе имја можности за врнежи и ниски температури.  Дневните температури ќе се движи околу 12 степени, а утринската ќе се движи околу нулата.

Уште постудено време не очекува во претпоследната недела од март.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close