fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Огревно дрво до 5.000 денари во Македонија

Според она што го констатира телевизијата во разговор со приватните сопственици, цените се многу поскапои од лани. Кубик бука е околу 2.800 денари, додека од даб чини 4.600 денари.

Огревното дрво за загревање на домовите чини до 5.000 денари по кубик, јавува ТВ Алфа по обиколката на приватните складишта.

Според она што го констатира телевизијата во разговор со приватните сопственици, цените се многу поскапои од лани. Кубик бука е околу 2.800 денари, додека од даб чини 4.600 денари.

Од јавното претпријатие „Национални шуми“ пак возвратиле дека одговор за тоа колку ќе чини нивното дрво за огрев ќе може да дадат за неколку дена.

Сопствениците велат дека на новата цена најмногу влијае нафтата и работната сила.

Покрај дрвото за огрев, поскапени се и пелетите како алтернативно загревање по најавите за уште едно поскапување на електричната енергија.

Во моментов постои забрана за извоз на огревно дрво од БИХ и Србија, што придонесува побрзо да се празнат складиштата.https://faktor.mk/ogrevno-drvo-do-5000-denari-vo-makedonija

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close