fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Паѓаат цените на пченицата на светските берзи

Цените на пченката сè уште стабилни

Објавена е прогнозата на Министерството за земјоделство на САД (USDA) за жетвата на пченицата, пченката и сојата. Светските изгледи за пченицата во наредниот период 2021/22 година. покажуваат поголемо производство и потрошувачка, но и поголема трговија и релативно стабилни акции. Производството се очекува да се искачи на 789 милиони тони, се вели во извештајот.

Што се однесува до цените на париската берза Еуронекст, цените за еден тон пченка пораснаа на 257,25 евра, а на пченицата паднаа на 225,50 евра во споредба со минатата недела. Берзата во Чикаго CME забележа раст на цените и за двете култури. На неа се тргува со еден тон пченка по цена од 234,36 евра, а пченицата за 236,80 евра.

Како причина се наведуваат поголемо производство во Аргентина, Европската унија, Велика Британија, Мароко, Украина и САД, што треба да ги компензираат малку пониските приноси во Австралија и Канада.

Повеќе на оваа тема прочитајте на https://www.agroklub.rs/ratarstvo/pad-cena-psenice-na-svetskim-berzama-kukuruz-i-dalje-stabilan/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close