fbpx
Агро бизнисВестиМакедонија

Патиштата наместа влажни, се препорачува внимателно возење

На граничните премини, од македонската страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози, а интензитетот надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонската страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Од АМСМ потсетуваат и дека патниот правец Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, се уште е затворен за сообраќај за сите видови на возила.https://nezavisen.mk/patishtata-namesta-vlazhni-se-preporachuva-vnimatelno-vozenje-2/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close