fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

По 35 години работа Германците земаат просечно околу 1400 евра пензија

Просечната старосна пензија за мажи изнесува 1.543 евра нето, жените треба да се задоволат само за 1.173 евра

По 35 години придонеси, можете да се пензионирате во Германија како „долгорочно осигурено лице“

Прашањето од „милион долари“ што ги интересира сите наши луѓе кои работат во Германија: На колкава пензија можат да се надеваат по години и години работа?

Поточно, списанието Феникс погледна колку пари добиваат пензионерите, откако најмалку 35 години плаќаат придонеси во германското пензиско осигурување?

Бројките од Германското пензиско осигурување покажуваат јасни разлики.

По 35 години придонеси, можете да се пензионирате во Германија како „долгорочно осигуреник“. Но, каква пензија може да очекувате во просек на крајот на долгиот работен век?

Податоците од 2021 година покажуваат дека просечната пензија во најголемата европска економија, по 40 години работа, изнесува 1.370 евра.

Но, во меѓувреме германското пензиско осигурување објави нови податоци.

Тамошните медиуми пишуваат дека и во 2022 година има очигледни разлики меѓу сојузните држави во исплатата на просечните пензии. Додека Сар и Северна Рајна-Вестфалија сè уште се на врвот во однос на пензиите, Тирингија и Саксонија-Анхалт сè уште се на последно место.

Но, постои и јасна разлика меѓу половите. Додека просечната старосна пензија за мажи изнесува 1.543 евра нето, жените треба да се задоволат само за 1.173 евра, пренесува Фактор.мк.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close