fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Под пластеници Каракашев произведува 30 тони зеленчук за една година

Радовишко, произведено од вредните раце на нашите земјоделеци!

Ѓорги Каракашев, земјоделец од Радовиш под пластеници произведува 30 тони зеленчук. Од нив 15 тони домати, 5 краставици и 10 илјади корења марула.  Каракашев е земјоделец, претседател на новоформираната Националната земјоделска мрежа.

Ѓорги работи заедно со соругата Лилјана и како што вели има производство низ текот на целата годината.

Напоредно со пластениците, Каракашеви одгледуваат и овоштарници со јаболка во радовишко, а годишното производство достигнува до 20 тони.

А.Блажевска

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close