Огласник

Се продаваат ГОЏИ САДНИЦИ

Се продаваат ГОЏИ САДНИЦИ

Нарачајте од црвениот дијамант или среќно овошје за само 300 денари.

Украсете го Вашиот балкон, двор или градина со најмоќното супер овошје Гоџи бобинки.

Во Скопје, се доставува до секој дом, а низ цела Македонија се испраќа по карго Speedy.

Контакт: 071/706-211

se prodavaat godzi sadnici

 

 

 

Што се содржат гоџи бобинките?

Не само што тие имаат исклучително високи нивоа на витамин Ц и железо (во 100gr. има 11mg. железо, која е главен извор на железо за разлика од која било друга билка) тие содржат многу хранливи материи и фитохемикалии или фитонутритиенти (која на храната и дава боја, вкус, мирис и други сензорни карактеристики и има позитивни функционални вредности за човечкиот организам во однос на заштитата и превенцијата од болести) како што се:- 18 аминокиселини (од кои 8 се есенцијални и кои се неопходни за живот ),6 есенцијални витамини (како рибофлавин, витамин Б2, витамин Б1, витамин Ц ), 21 минерал (како што се железо, цинк, селен, калциум, калиум ) 8 полисахариди и 6 моносахариди,5 незаситени масни киселини, кои се важни да се споменат-линолова и алфа-линоленска киселина, тие се од суштинско значење за правилно функционирање на мозокот и нервниот систем,бета-ситостерол (која го намалува нивото на холестерол) и други фитостероли,5 каротеноиди (бета-каротен, зиаксантин, лутеин, ликопен, криптоксантин, ксантофил).Многу фенолни пигменти, кои имаат антиоксидантни својства.

goji

Лутеинот има исклучителни антиоксидантни својства. Го забавува распаѓањето на макулата, која е најчеста причина за слепило кај постарите над 65 години.Бета-каротин се претвора во телото во витамин А, важен за здрав вид.Зиаксантин ги штити очите од изумрување на жолтите дамки предизвикани од дејството на слободните радикали. Помага во заштита од разни форми на рак така што ја пркинува станицата на слободните радикали, а со тоа се намалува бројот на клетките на туморот.Бетаин помага на јетрата да произведува колин на тој начин ја стимулира нервозата, спречува појава на замастен црн дроб и ја подобрува меморијата.

Циперонот е добар за срцето и за високиот крвен притисок, исто така се користи во битката за рак на матката.Физалин кој се користи за лекување на хепатитис Б и се користи во борбата против леукемија.Бета-ситосерол која има анти-воспалителни својства.Еден од најважните активни состојки во гоџи бобинките се полисахаридите кои ја подобруваат функцијата на имунолошкиот систем и му помагаат на телото да се бори против одредена болест.

godji-610x400

Гоџи бобинките имаат важна улога во традиционалната кинеска, корејска, јапонска и тибетска медицина во текот на многу години. Нутритивна вредност во 100 грама гоџи бобинки: енергетска вредност 346 КЈ, јаглехидрати 22 гр, протеини 11 гр., масти 3.6 гр., диетални влакна 7.4 гр. Витамин Ц 18.4 гр,витамин Б1 0.16 мг,витамин Б2 1.3 мг,бета каротин 7.45мг,зеаксантин 82,5 до 200 мг,калиум 1.130 мг,селен 50 мцг,натриум 22 мг,железо 8.42 мг,цинк 2 мг,калциум 112мг.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close