fbpx
Вести

Струмица Табак годинава нема да врши откуп на тутун

strumica tabak godinava nema da vrshi otkup na tutun

Струмица Табак ова сезона нема да врши откуп на тутун. Во предвидениот законски рок не ги отвори откупните пунктови за околу 3500 кооперанти. Меѓу нив е и Ванчо Пандев од Градашорци кој долги години имал договор со ова фирма. Откако дознал дека Струмица Табак сезонава нема да врши откуп, годинашниов род го предаде во битолски Сокотаб.

Струмица Табак не достави бонитет во законскиот рок и не се отворени пунктовите за откуп, информираа од Државниот земјоделски инспекторат. Оваа компанија требало да откупи околу 2300 тони тутун од производители од струмичко радовишкиот, но и прилепскиот регион.

Тагови

Слични написи

Еден коментар

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Close