fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Светот има залихи на шеќер само за 68 дена

Залихите се на најниско ниво од 2010 година

Во моментов светот има залихи на шеќер за 68 дена за да ги задоволи потребите. Ова е голем пад во однос на 106 дена, кога резервите почнаа да се намалуваат во 2020 година, покажуваат податоците на американското Министерство за земјоделство (USDA), кои вчера ги објави „Еуроњуз“.

Како што е наведено, залихите се на најниско ниво од 2010 година, поради што оваа намирница, широко користена во многу индустрии, моментално се тргува по највисока цена во последните 12 години. Ова главно се должи на пониските глобални залихи по невообичаено сувото време, што имаше ефект на намалување на производството во Индија и Тајланд, вториот и третиот најголем извозник во светот.

Експертите забележуваат дека по помирен период кога цените почнаа нагло да растат на почетокот на оваа година, Тајланд ефективно го сврте пазарот со воведување контрола на цените за прв пат од 2018 година. Беше дозволено да се зголемат големопродажните цени за да им се помогне на земјоделците да се справат со зголемените трошоци.

– Сето тоа придонесува за несигурност во трговијата со храна, поради комбинираните ефекти од климатскиот феномен „Нињо“, војната во Украина и послабите валути. Побогатите западни земји можат да апсорбираат повисоки трошоци, но посиромашните се борат, се вели во анализата, истакнувајќи дека Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации предвидува пад од два отсто на глобалното производство на шеќер во сезоната 2023-2024, во споредба со претходната година. . , што ќе доведе до загуба од околу 3,5 милиони тони, изјави Фабио Палмери, истражувач на ФАО за глобалниот земјоделски пазар.

„Ел Нињо“ на глобално ниво предизвикува се поекстремни временски услови од суши до поплави. Кога станува збор за шеќерот, нестабилноста е предизвикана од тоа што тој се повеќе се користи за биогорива како што е етанолот, па глобалните резерви на шеќер се на најниско ниво од 2009 година, пишува овој европски портал.

Сепак, прогнозите се дека жетвата во Бразил ќе биде за 20 отсто поголема од минатата година. Бидејќи земјата се наоѓа на јужната хемисфера, зголемувањето на глобалните залихи нема да се случи дури до март следната година. Земјата имаше поволни временски услови, но Бразил значително ја зголеми површината под шеќерна трска, според податоците на УСДА.

Најголемата грижа за следните неколку месеци, вели Палмери од ФАО, е зголемената потрошувачка на шеќер да не ги оптоварува дополнително залихите на оваа храна.

Тој посочи дека Индонезија, најголемиот увозник на шеќер минатата година, го намали увозот, а Кина, вториот увозник, беше принудена да го ослободи шеќерот од своите резерви првпат по шест години за да ги компензира високите цени на домашниот пазар.

За потсетување, светската цена на шеќерот нагло порасна и во февруари годинава имаше месечен скок од 6,9 отсто, што уште еднаш создаде конфузија на пазарот. За Европа, од клучно значење беше тоа што Франција, како главен производител, очекува најслаба жетва на шеќерна репка во последните 14 години. Сушата, болестите и одлуката на судот на Европската унија за забрана на пестицидите за заштита на шеќерната репка резултираа со помали површини за сеење во таа земја.https://nezavisen.mk/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close