Тиквешки регион Грозјето не дособрано винариите завршуваат со откупот

Тиквешки регион     Грозјето не дособрано винариите завршуваат со  откупот

Како Здружение „Напредни лозари“ се согласивме да побараме од надлежните загарантирана производна цена на грозјето.   Со тони грозје не е собрано од повисоките делови на Тиквешијата, а винариите за овој викенд  завршуваат со откупот на грозјето, реагираат од Здружението „Напредни лозари“. Зоки Пешков претставник на Здружението од Тиквешкиот регион за „Зелена берза“ вели дека денес и утре се последните денови за откуп на грозјето од страна на винариите, а родот од повисоките регион воопшто не…

Повеќе...

ЛОЗАРИТЕ ЌЕ ИЗЛЕЗАТ НА ПРОТЕСТИ, ПОРАДИ РЕВОЛТОТ ОД ОДНОСОТ И НА ВИНАРИИТЕ – И НА ВЛАДАТА

ЛОЗАРИТЕ ЌЕ ИЗЛЕЗАТ НА ПРОТЕСТИ, ПОРАДИ РЕВОЛТОТ ОД ОДНОСОТ И НА ВИНАРИИТЕ – И НА ВЛАДАТА

На лозарите им дојде преку глава. Во петок излегуваат на протести. Револтирани се од уценувачките цени кои винарските визби им ги нудат за годинешниот откуп на грозјето. Од здружението „напреден лозар“ бараат цената за смедеревката да не биде под 16, а за вранецот под 18 денари по килограм. Велат дека цените кои им ги нудат визбите се далеку под производната. Лути му се и на министерството за земјоделство кое не било многу заинтересирано да помогне…

Повеќе...

Со измените на Законот за вино се овозможува развој на малите семејни винарии

Со измените на Законот за вино се овозможува развој на малите семејни винарии

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, вчера одржа работен состанок со претставници од лозаро-винарскиот сектор на кој што се дискутираше за подготовка на Законот за изменување и дополнување на законот за вино. На состанокот присуствуваа претставници од сите засегнати страни од областа на производството на грозје и вино, односно винарски визби и здруженија на производители на вино, здруженија на лозари и производители на грозје, Националната федерација на фармери и здруженија на физички лица…

Повеќе...

Околу милион и 400 илјади евра должат две винарии на лозарите за грозје од пред неколку години

Околу милион и 400 илјади евра должат две винарии на лозарите за грозје од пред неколку години

Околу милион и 400 илјади евра им должат две винарии на лозарите за грозје од пред неколку години. Оваа информација ја потврдија од Државниот инспекторат за земјоделство. -Винарската визба “Повардарие” од Неготино, според податоците со кои располагаме, должи уште околу 780 илјади евра за откупено грозје во 2014 и 2015 година. Исплатени беа околу 5,2 милиона евра и расчистени беа обврските за реколтата од 2016 година. Следните две години оваа винарница не откупуваше грозје, појаснија…

Повеќе...

Винариите подготвени за откуп на родот

Винариите подготвени за откуп на родот

Винариите се подготвени за претстојниот откуп на винското грозје. Залихи на вино нема, но нема ни цени по кои ќе го плаќаат годинашниот род. Лани беа преземени 180.000 тони винско грозје, а за оваа сезона винариите бараат за купување 150.000 тони. Винариите во Македонија немаат залихи и се заинтересирани за откуп на 150.000 тони грозје. Откупни цени засега не се објавуваат, а лозарите очекуваат дека Министерството за земјодество по направените пресметки навреме ќе ги каже…

Повеќе...

Винариите бараат поддршка од државата за успешен извоз

Винариите бараат поддршка од државата за успешен извоз

  Македонските винарници бараат државна поддршка за успешен пласман. Посочуваат дека се соочуваат со голема конкуренција на странските пазари, а од навремениот извоз зависи и откупот на грозјето. Министерот Николовски вели- сакаме да ги слушнеме и винарите и лозарите, за цените да бидат прифатливи и за двете страни… Доколку сакаме да се зголеми извозот на флаширано вино, потребна е поголема поддршка на државата, со што би се олесниле пласманот и освојувањето нови пазари, велат домашните…

Повеќе...

НЕМА КОНТРА МЕРКИ ЗА ХРВАТСКА: Винариите оставени сами да се борат!

НЕМА КОНТРА МЕРКИ ЗА ХРВАТСКА: Винариите оставени сами да се борат!

Македонија нема да воведе контра мерки за увозот на хрватски производи. Состојбата не била толку алармнтна, вели министерот за земјоделство,шумарство и водостопантво Михаил Цветков. Но, посочува дека повторно ќе побараат од Хрватска да го намали рокот за чување на увозното вино во магацин до пуштање во промет. Деновиве винарските визби имаа средба со Цветков на која ги образложиле новите одредби од хрватскиот Правилник за увоз на вино од трети земји меѓу кои е Македонија, и…

Повеќе...

Во Македонија има над 80 регистрирани винарии

Во Македонија има над 80 регистрирани винарии

Европската Унија засега е главната дестинација за македонското вино. Сепак, напорите на производителите се насочени кон освојување и на брзорастечките Кина, Јапонија и Русија, но и на развиените пазари во Соединетите Држави и Канада каде потрошувачите многу поголемо внимание посветуваат на квалитетот, а не на цената.

Повеќе...

Три денари субвенции за килограм откупено грозје „вранец“ ќе добиваат винариите

Три денари субвенции за килограм откупено грозје „вранец“ ќе добиваат винариите

Винариите ќе добијат субвенции по три денари за килограм откупено винско грозје за количини кои се над 60 проценти, но не повеќе од 130 отсто во споредба со ланските откупени количини од сортата „вранец“. Оваа одлука, е донесена по најавата на винариите дека ќе го намалат откупот на грозјето бидејќи, на европскиот пазар тоа се продава по пониска цена.

Повеќе...

Винариите „Повардарие” и „Гарланд агрофуд” ги изгубија лиценците за производители

Винариите „Повардарие” и „Гарланд агрофуд” ги изгубија лиценците за производители

Винариите „Повардарие” и „Гарланд агрофуд” се избришани од регистарот на производители на вино. Ова го истакна директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, Цветан Трипуновски, на работната средба кај министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков со лозарите.

Повеќе...

Меѓународна едукација за вино за вработени од повеќе македонски винарии

Меѓународна едукација за вино за вработени од повеќе македонски винарии

Едукативната програма WSET претствува меѓународна призната едукација за вино со која 55 вработени од различни македонски винарии се стекнаа со исклучителни знаења во областа на интернационалниот вински пазар, кои ќе ги користат во унапредување на извозот на македонското вино.

Повеќе...

Винариите за годинава планираат пробив на азиските пазари

Винариите за годинава планираат пробив на азиските пазари

Производството на вино во Македонија од година во година расте, а во благ пораст во последниве години се и површините под лозови насади. Токму затоа се очекува годинава да ја одбележат зголемување на производството, промоција на нови црвени и бели вина и пробив на азиските пазари.

Повеќе...

Лозарите тријат раце: чекаат одлична реколта, а винариите бараат килограм повеќе

Лозарите тријат раце: чекаат одлична реколта, а винариите бараат килограм повеќе

– Немавме проблеми со продажбата на винското грозје. Годинашната реколта која беше многу квалитетна се откупи за рекордно брзо време. Очекуваме и годинава да имаме добра берба и да немаме проблеми со откуп на винското грозје, вели Ефтим Шаклев од Асоцијацијата на земјоделци на Македонија.

Повеќе...

Помалку административни бариери за земјоделците

Помалку административни бариери за земјоделците

Земјоделцитеоткупувачите и преработувачите повеќе нема да губат време по шалтери за да набават одреден документ. Решенијата за одредени барања и молби по службена должност ќе ги набавува ресорното министерство и надлежните органи во овој сектор.

Повеќе...

Василево ја гради петтата индустриска зона, наменета за винарии!

Василево ја гради петтата индустриска зона, наменета за винарии!

За разлика од претходните четири кои се наменети за производствени капацитети и откупно дистрибутивни центри, во еден дел од петтата индустриска зона планирано е изградба на фотоволтаични системи, а дел од парцелите ќе бидат наменети за отварање на мали винарии.

Повеќе...

Со сопствен бренд винариите може да најдат место на странските пазари

Со сопствен бренд винариите може да најдат место на странските пазари

Креирањето на сопствен бренд во областа на виното не е само трговска марка. Напротив тоа е стил кој треба да се наметне на потрошувачот.

Повеќе...

Винариите кои не го платиле ланското, годинава нема да откупуваат грозје

Винариите кои не го платиле ланското, годинава нема да откупуваат грозје

До крајот на месецов ќе се знае кои винарии не го исплатиле долгот кон лозарите за преземеното грозје.

Повеќе...