Што ако престанете да јадете месо?

Што ако престанете да јадете месо?

Ако одлучите да го исфрлите месото од вашата исхрана, тоа ќе доведе до големи промени во вашето тело – од намалување на вишокот килограми до намалување на ризикот од појава на некои болести. Но, тоа има и свои недостатоци ! 1.Ќе ја намалите вашата телесна тежина Луѓето кои престануваат да јадат месо во просек губат околу пет килограми. Освен тоа, доколку се откажете од месо, повеќе нема да морате прецизно да ги одбирате калориите кои…

Повеќе...

Килограм јагоди и цреши на пазарите се продаваат по цена како килограм месо

Килограм јагоди и цреши на пазарите се продаваат по цена како килограм месо

Еден килограм јагоди на пазарите граѓаните плаќаат и до 150 денари. Во зависност од пазарите, цените се различни, но никаде јагодине не се нудат за помалку од 120 денари. За разлика од јагодите, црешите се продаваат по цена од 100 денари. -Овие две овошја ги има само овој период, затоа и се скапи. Сите сакаат да купат за дома, за своите најмил, но не, секој може да издвои толку пари за овошје, кога за истите…

Повеќе...

Фармерите бараат и рестораните да декларираат какво месо користат

Фармерите бараат и рестораните да декларираат какво месо користат

Од Асоцијацијата на земјоделци бараат меленото месо да се декларира не само во малопродажба туку и во угостителските објекти, а тоа да важи и за секаков вид на месо. Потрошувачот, според нив треба да знае дали месото е замрзнато или свежо, а на тој начин и ќе се определува неговата цена. – Не е исто. На тој начин се мамат купувачите. Најмалку 50 до 100 % треба да биде поефтино замрзнатото од свежото месо-изјави ЕФТИМ…

Повеќе...

Потрошувачите ќе знаат колку вода има во месото и дали е свежо или замрзнато

Потрошувачите ќе знаат колку вода има во месото и дали е свежо или замрзнато

Потрошувачите ќе знаат колку вода има во месото, од каде е месото, дали е свежо или замрзнато, содржината на протеини … Сето ова треба да го има на новите декларации на месото кои ќе се изработат согласно новиот „Правилник за барањата во однос на квалитетот на мелено месо, подготовки од месо и производи од месо„ кој ќе стапи на сила од 1 мај годинава. Сето ова, како што појасни директорот на Агенцијата за храна и…

Повеќе...

Најмалку 200 евра месечно за храна – на трпезата се повеќе леб а се помалку месо

Најмалку 200 евра месечно за храна – на трпезата се повеќе леб а се помалку месо

Се повеќе леб и компир, се помалку месо и риба. Вака изгледа трпезата во Македонија. Државната статистика измери раст на трошоците за живот од 1.5% и на цените на мало од 2.6% за една година. Македонска трпеза: многу леб, малку месо На македонската трпеза има се повеќе леб и компир а се помалку месо и риба. Ова го потврдуваат податоците на Државната статистика според кои секоја година расте потрошувачката на житарките и тестенините за сметка…

Повеќе...

Месото кое без царина било увезено од Канада и Бразил е безбедно за јадење

Месото кое без царина било увезено од Канада и Бразил е безбедно за јадење

Увезеното месо од Канада и Бразил е безбедно за употреба тврдат од АХВ. Откако во јавноста излегоа информации дека скопска фирма увезла 50 шлепери месо кои без царинење завршиле на пазарот. Од Агенцијата велат  дека со ова е нанесена  финансиска штета на буџетот. Но сепак пратките замрзнато говедско и свинско месо ги поминале сите контроли за квалитет, и нема опасност по здравјето на граѓаните. Од Царинската управа потврдуваат дека се води истрага и не откриваат…

Повеќе...

Во Македонија не е увезено небезбедно месо од „Валомел“

Во Македонија не е увезено небезбедно месо од „Валомел“

На македонскиот пазар не е реализиран узвоз на небезбедно месо од белгиска компанија „Валомел“, која според пишувањата на некои медиуми, наводно извезувала небезбедно месо на косовскиот пазар, информира Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) за МИА. Како контакт точка на Системот за брзо предупредување за небезбедна храна и храна за животни на ЕУ, АХВ досега нема добиено нотификација дека оваа белгиска месна индустрија има пласирано небезбедно месо во Македонија. Во земјава од Белгија, од други…

Повеќе...

АХВ- Македонија до 2021од увозник да стане извозник на свињи и месо

АХВ- Македонија до 2021од увозник да стане извозник на свињи и месо

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) презема активности Македонија да стекне статус на земја слободна од заразната болест – класична чума кај свињите и до 2021 година да почне да извезува свежо свинско месо, вели директорот на АХВ Зоран Атанасовски. На  денешната работилница „Унапредување на системот за идентификација и регистрација на животни од видот свињи“ Атанасовски информираше дека  АХВ изработила акциски план во кој се придвидуваат повеќе активности меѓу кои и зајакнување на биосигурносните мерки…

Повеќе...

Свежи јајца и свежо месо на фејсбук: Кој не штити од измами

Свежи јајца и свежо месо на фејсбук: Кој не штити од измами

Најздрави свежи јајца и домашно пилешко месо, месо од петел, од зајак. Био зеленчук и овошје, биолошки мед, сирење, кашкавал – сето ова се продава на социјалните мрежи. Продавачите кои најчесто се мали производители работите ги нудат на нивните профили или на посебни таканаречени страници на мрежата, а повеќето од нив нарачките ги носат до вратата на купувачот, до дома. Некои имаат посебни места каде носат повеќе нарачки, а ретко кога за да се купи…

Повеќе...

Владата ќе купува месо за 40 илјади евра

Владата ќе купува месо за 40 илјади евра

Владата преку Служба за општи и заеднички работи ќе набавува јунешко, телешко, свинско, прасечко, јагнешко и јарешко месо во износ од близу 40 илјади евра. Тие распишале тендер за избор на најповолна понуда, а набавувач ќе биде оној кој ќе даде најниска цена. Бараните карактеристики на месото што го набавуваат се различни. Според техничката спецификација, свежиот јунешки мускул, јунешкиот бифтек, јунешката кртина рамстек, јунешката розвратна, свежиот јунешки медалјон, бут џигер и шкембе заедно со јунешките…

Повеќе...

Ќе добие ли македонија квоти за извоз на јагнешко во Турција?

Ќе добие ли македонија квоти за извоз на јагнешко во Турција?

Ја искористивме приликата да побараме, Владата на Република Турција да размисли за овозможување квоти за Република Македонија, за извоз на телешко и јагнешко месо, како што е тоа овозможено за БИХ и Република Србија, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција со  турскиот премиер Бинали Јилдирим. Заев посочи дека заедно со премиерот Јилдирим, и двете владини делегации, вчера разговарале за интензивирање на економската соработка помеѓу Република Македонија и Република Турција. Постои, како што додаде,…

Повеќе...

30% јадат месо, 70% зелка а статистика вели јадеме сарма

30% јадат месо, 70% зелка а статистика вели јадеме сарма

30% јадат месо, 70% зелка а статистика вели јадеме сарма. Вака најсликовито може да се објасни мерењето на просечната плата која во ноември достигнала 23.196 денари. ДЗС: раст на платата за 3.6% за една година Просечната месечна заработка на Македонецот во ноември 2017-та била 23.196 денари и за една година е зголемена за 3.6% покажуваат последните податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС). Сепак, малкумина се над, а многумина под оваа сума. Растот на платите пред…

Повеќе...

Средба на владини претставници со откупувачите на јагнешко месо

Средба на владини претставници со откупувачите на јагнешко месо

Денеска во Владата на Република Македонија се одржа неформална средба помеѓу посебната советничка за земјоделство, шумарство и водостопанство на Претседателот на Владата на Република, Ленче Николовска, директотот на Државниот земјоделски инспекторат, Јане Станкоски, заменик директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Фирус Мемед со претставниците на кланиците-откупувачи на јагнешко месо на којашто се разговараше за состојбата со откупот и пласманот на јагнешко месо, условите за работа на кланиците, но и за начините за унапредување на…

Повеќе...

АХВ: Месoто во Македонија е безбедно

АХВ: Месoто во Македонија е безбедно

Бразилската компанија Сеара Алиментос која извезува месо во Македонија ја изгуби лиценцата  за извоз и поради тоа оваа фирма е избришана од регистарот на овластени извозници на месо во земјава. Од агенцијата за храна засега немаат информација зошто на компанијата и е одземена лиценцата ,но потврдуваат дека производите кои во меѓувреме се внесени на македонскито пазар се исправни. Увезени се претходно и ги имаат поминато сите потребни контроли за безбедност на храна. – Од страна…

Повеќе...

На трпезите ќе завршеле безмалку девет тони расипано месо и месни преработки

На трпезите ќе завршеле безмалку девет  тони расипано месо и месни преработки

Од лани досега во Македонија се уништени вкупно 8,7 тонi небезбедна храна, во најголем дел месо и преработки од месо. Одговорните во Агенцијата за храна и ветеринарство, постапувајќи по претставки од потрошувачи, донеле 44 решенија, спровеле 19 едукации, наплатиле 12 казни и уништиле 1.039 килограми небезбедна храна. – Потрошувачите лани поднеле 316 претставки. Од нив, 144 биле основани, односно со потврдени наводи, а 172 биле неосновани. Најголем број од претставките (190) се однесува на храната…

Повеќе...

Бразилското месо нема да се извезува во САД

Бразилското месо нема да се извезува во САД

  Тоа го изјави американскиот министер за земјоделство Сони Перџ, кој се состана со бразилскиот колега Блаир Маџие. САД нема да продолжат со увоз на говедско месо од Бразил, се додека не се реши проблемот со исправноста на храната. Тоа го изјави американскиот министер за земјоделство Сони Перџ, кој се состана со бразилскиот колега Блаир Маџие, со кој разговарал за минатомесечната одлука на Вашигтон за целосна забрана на увоз на говедско од таа земја во…

Повеќе...

Тркалезна маса за состојбите во месната индустрија

Тркалезна маса за состојбите во месната индустрија

„Состојби, предизвици и перспективи на индустријата за производство на месо и месни производи – Предлози“ е тема на тркалезната маса што денеска во организација на Капитал магазинот ќе се одржи во Скопје. Целта на тркалезната маса е да се анализираат актуелните состојби и предизвиците во месната индустрија во Македонија, од аспект на секторот за преработка на месо и производи од месо, да се нотираат можностите за раст на производството и извозот на оваа перспективна индустрија…

Повеќе...

Владата набавува тазе месо

Владата набавува тазе месо

Службата за општи и заеднички работи на Владата на Република Македонија објави оглас за набавка на свежо месо. Според објавата на Електронскот систем за јавни набавки се работи за договор со проценета вредност од 1.500.000 денари без ДДВ. Набавката опфаќа свежо јунешко, свинско и прасечко, јагнешко и јарешко месо. Критериум за добивање на договорот е најниска цена.   е магазин    

Повеќе...

Минатата година Русија го дуплираше извозот на месо

Минатата година Русија го дуплираше извозот на месо

Во 2016-та година, Русија го зголеми двојно извозот на месо, информира „Известија“. Побарувачката на производството е зголемено во Азија, главно во Хонг Конг и Виетнам. Во блиска иднина се очекува да започне извоз за Иран и Сингапур, откако претставниците на властите на двете земји ќе го прегледаат производството. Според податоци на Федералната царинска служба извозот на месо и месни производи од Русија минатата година достигна 174.000 тони, или 219 милиони долари. Во 2015-та година извозот…

Повеќе...

ЕУ побара од Бразил доброволно да го запре извозот на месо за нејзините членки

ЕУ побара од Бразил доброволно да го запре извозот на месо за нејзините членки

Европската унија побара од Бразил доброволно да го запре извозот на месо кон 28-те земји-членки, за да се избегне воведувањето забрана, која потоа ќе одземе време да биде укината. Бразилската Влада сепак не се согласила со тоа барање, соопштија вчера европски дипломати во главниот град на Бразил, Бразилија. На 17 март бразилската федерална полиција уапси над 30 лица, кои учествувале во масовна криминална група, која продавала прехранбени продукти со поминат рок,  најмногу месо. Цел на…

Повеќе...

Русија нема да ја укине забраната на увоз на зеленчук, овошје и месо од Турција,

Русија нема да ја укине забраната на увоз на зеленчук, овошје и месо од Турција,

Русија нема да ја укине забраната на увоз на зеленчук, овошје и месо од Турција, соопшти руската Федерална служба за ветеринарна и фитосанитарна контрола (Росељхознадзор) За прашањето на целосно или делумно укинување на забраната за увоз за турското овошје и зеленчук треба да се разговара заедно со укинување на санкциите за руските производи од турска страна, изјави портпаролката на Службата, Јулија Мелано. Турција воведе царини на увоз на руска пченица и пченка, правејќи го така…

Повеќе...
1 2 3