Ново пиво на македонскиот пазар – Златен Даб Classic

Ново пиво на македонскиот пазар – Златен Даб Classic

По повод 95 години од започнувањето со работа, Прилепска Пиварница го лансираше својот најнов бренд Златен Даб Classic, оригинално македонско пиво со 100% јачменов слад. Златен Даб Classic е продолжување на стратегијата за развој на нови производи со кои Прилепска Пиварница планира да се претстави пред своите консументи во земјата, како и на странските пазари. Златен Даб Classic е производ на искуството на врвните пиварски мајстори кои успеале да создадат нов, автентичен вкус, произведен по…

Повеќе...

Најголемиот светски призводител на пиво излегува на берза и подготвува најголемо IPO за оваа година

Најголемиот светски призводител на пиво излегува на берза и подготвува најголемо IPO за оваа година

Најголемиот светски производител на пиво најави излегување на берза при што се надева дека ќе собере дури 9,8 милијарди долари и така ќе ја забележи најголемата овогодишна иницијална понуда на акции(IPO) во светот. Поконкретно, дури 1,6 милијарди акции ќе продаде Budweiser Brewing Company APAC која е дел од пивскиот гигант Anheuser-Busch inBev, a во неговото портфолио има над 50 брендови на пиво меѓу кои се Stella Artois, Beck’s i Corona. Budweiser своите акции ќе ги излиста…

Повеќе...

Тиквеш на македонскиот пазар ги носи пивото БИП и пијалокот “Руски Квас”

Тиквеш на македонскиот пазар ги носи пивото БИП и пијалокот “Руски Квас”

Од март 2019 година, во Македонија може да се купи познатото пиво од Белградската индустрија на пиво БИП (BIP) како и пијалакот Квас. Во рамки на својата трговска програма овие производи почна да ги увезува и дистрибуира нашата најголема винарница, ВВ „Тиквеш“. „Ова е природен чекор кој го преземавме имајќи предвид дека станува збор за наша сестринска компанија која е во Србија и оперира веќе 2 години. Преку воведување на пивото како комплементарен производ во…

Повеќе...

Пивото е вистинска течна храна

Пивото е вистинска течна храна

Многумина знаат за пивото да кажат дека тоа не е алкохол, туку храна. А тоа тврдење не е далеку од вистината. Пивото е пенлив освежувачки пијалок со препознатлива арома и горчлив вкус. Содржи мала количина на етил-алкохол и е заситено со јаглерод диоксид. Тоа е добар емулгатор на храна, го буди апетитот, а неговиот екстракт лесно се апсорбира. Пивото содржи витамин Б, многу важни минерали (Mg, Ca, K, Fe, Zn), а покрај јаглените хидрати содржи…

Повеќе...

Русија забрани увоз на пченица, чоколада и пиво од Украина

Русија забрани увоз на пченица, чоколада и пиво од Украина

Руските власти соопштија дека забрануваат увоз на десетина производи од Украина, меѓу кои пченица, чоколада и пиво, како противмерка за економските санкции кои Киев ѝ ги воведе на Русија поради нејзината улога во украинската криза. „Руската влада одлучи да забрани влез на стоки од Украина во Руската Федерација, како и стока која поминува преку украинска територија“ пишува во соопштението. На листата се пченица, сончогледово масло, чоколада, леб, конзервирано овошје и зеленчук, пиво, вино , детски…

Повеќе...

Пивото и чоколадото наскоро ќе исчезнат поради глобалното затоплување

Пивото и чоколадото наскоро ќе исчезнат поради глобалното затоплување

Стотици милиони љубители на пиво ширум светот би можеле за само неколку децении да останат без својот омилен пијалак. Посевите на растенијата од кои се произведува пивото исчезнуваат поради глобалното затоплување. По минатонеделниот извештај на ОН, дополнителни истражувања покажале дека постојат потенцијални проблеми поврзани со климатските услови во неколку земји, кои се клучни за производството на пиво – Белгија, Чешка и Ирска, пишува списанието „Нејчер планет“. Во студијата, која ја предводел Ви Си, научник од…

Повеќе...

Поради климатските промени ќе останеме без пиво, а еве колку може да чини една лименка во иднина

Поради климатските промени ќе останеме без пиво, а еве колку може да чини една лименка во иднина

Стотици милиони љубители на пивото ширум светот, можат да останат без пристап до омилениот пијалок, бидејќи посевите од билките од кои тоа се произведува, исчезнуваат поради глобалното затоплување. После минатонеделниот извештај на Обединетите нации, дополнителни истражувања покажале дека постојат потенцијални проблеми поврзани со климатските услови во неколку земји, клучни за производство на пиво, како што се Белгија, Чешка и Ирска. Во новата студија која ја водел Ви Кси, научникот од Универзитет во Пекинг, се наведуваат…

Повеќе...

Пивото ќе поскапи за над 15 отсто

Пивото ќе поскапи за над 15 отсто

Пивото наредната година, поради сушите, се очекува да поскапи најмалку за 15 отсто, а се очекува и раст на речиси сите трошоци за производство на овој пијалак. Според извештајот на инвестиционата банка „Беренберг“, најголемите светски производители на пиво се соочуваат со пораст на трошоците за производство од речиси 16 отсто. Овие трошоци ќе се одразат и на цената на пивото идната година. Поскапувањето на производството пред сè е резултат на скокот на цената на јачменот,…

Повеќе...

Македонија далеку од европскиот просек по производство на пиво по човек

Македонија далеку од европскиот просек по производство на пиво по човек

Македонија во 2017-та произвела за 2 милиони литри повеќе пиво во однос на претходната година. Тоа не е доволно да важиме како нација со добро пиво, затоа што извозот на овие алкохолни пијалоци во странство се речиси никакви. Според Евростат, имаме производство од 34 литри пиво по човек, што е не е ни блиску до европскиот просек.     faktor

Повеќе...

Германските производители на пиво остануваат без шишиња

Германските производители на пиво остануваат без шишиња

Летните горештини доведоа до зголемена потрошувачка на пиво, но некои пиварници во Германија се жалат на недостаток на шишиња и лименки. Пакувањето на пивото станува сериозен проблем за индустријата. Пиварата Фиге во западногерманскиот град Бохум има проблем. Иако бизнисот цвета во овие топли летни месеци, таа не може да најде доволно шишиња за да го наполни своето пиво. Затоа Фиге започна кампања за своите корисници на Фејсбук: „Потребна ни е вашата помош“, напиша пиварницата. „Иако…

Повеќе...

Зошто во Велика Британија може да дојде до дефицит на пиво?

Зошто во Велика Британија може да дојде до дефицит на пиво?

Постои недостаток на јаглерод диоксид во Велика Британија. Ова е фатално бидејќи „СО2“ е особено важен за ефектите на газираност во пијалоците. На пример – пивото. И не само таму: течниот јаглерод диоксид исто така се користи за пакување храна и за колење на свињи и кокошки. Ако има премногу малку јаглерод диоксид, ова може да има негативно влијание врз производството на храна. Па, тоа е она што се случува во Велика Британија. Како што…

Повеќе...

Пиво без етикета, „Златен даб“ продолжува со поддршката на различностите

Пиво без етикета, „Златен даб“ продолжува со поддршката на различностите

„Без предрасуди, без етикети”. Ова не е насловот на некоја социолошка студија за проблемите со кои ова наше општество се соочува во последните две децении. Ова е пораката на актуелната кампања на Прилепската пиварница за нивниот популарен пивски бренд „Златен даб”. Менаџментот на пиварницата од Прилеп реши директно да влезе во битката против стереотипите и предрасудите. По одличниот видео спот, кампањата продолжува да го промовира почитувањето на разликите и отфрлање на предрасудите и етикетирањето. Во…

Повеќе...

Градовите со најскапо и најевтино пиво во светот

Градовите со најскапо и најевтино пиво во светот

Секој пат кога патувате, важно е да ги земете во предвид цените на основните производи во вашата дестинација. Еден од начините за одредување на цените е да изберете еден општ елемент и да проверите колку чини тој во различни градови. На пример за тоа „Economist“ се доверува на својот „Big Mac Index“ кој ја следи цената на популарниот сендвич на целата земјина топка. „Bloomberg“ има годишен суши индекс, кој ги разгледува цената на јапонскиот специјалитет…

Повеќе...

Падна продажбата на пивото „Карлсберг“ во Русија

Падна продажбата на пивото „Карлсберг“ во Русија

Падот на продажбата на рускиот пазар се должи на новиот закон со кој се ограничува максималната големина на шишињата изработени од пластика. Данската пивара „Карлсберг“ минатата година забележа пад на продажбата и на профитот, во најголема мерка како резултат на намалената пазарна активност во Русија. Падот на продажбата на рускиот пазар се должи на новиот закон со кој се ограничува максималната големина на шишињата изработени од пластика. „Карлсберг“ соопшти дека лани остварил нето профит од…

Повеќе...

Пад на продажбата и извозот на пиво во Германија

Пад на продажбата и извозот на пиво во Германија

Продажбата на пиво во Германија се намалила за 2,5 отсто, додека пак извозот бележи рекорден пад во однос на 2016 година. Ниту 2017 не била доволно добра за да се надомести слабата продажба во 2016 на домашниот пазар. Извозот во и надвор од ЕУ е намален за 4,1%. Како можни причини за ваквиот пад се наведуваат тоа што и други земји веќе имаат домашно производство на пиво, но и дека германската популација старее и консумира…

Повеќе...

Пивото е вистинска течна храна

Пивото е вистинска течна храна

Многумина знаат за пивото да кажат дека тоа не е алкохол, туку храна. А тоа тврдење не е далеку од вистината.
Пивото е пенлив освежувачки пијалок со препознатлива арома и горчлив вкус. Содржи мала количина на етил-алкохол и е заситено со јаглерод диоксид. Тоа е добар емулгатор на храна, го буди апетитот, а неговиот екстракт лесно се апсорбира.

Повеќе...

Прв собир и дегустација на пиво од домашни производители

Прв собир и дегустација на пиво од домашни производители

Посетителите дегустираа пиво од шест производители, тројца од Скопје и тројца од Битола. Бидејќи пивата се произведени во домашни услови и се во мали количини, дегустацијата беше лимитирана и чинеше 50 денари.

Повеќе...

Во Хрватска годишно се произведуваат 3,4 милиони хектолитри пиво

Во Хрватска годишно се произведуваат 3,4 милиони хектолитри пиво

Според потрошувачката на пиво Хрватска така се наоѓа на високото осмо место во ЕУ. Од друга страна, без туристичката потрошувачка, потрошувачката на пивото би изнесувала околу 64 литри по глава на жител, според кое Хрватска би била на 20 место во ЕУ. Во Хрватска годишно се произведуваат 3,4 милиони хектолитри пиво, што домашната пивска индустрија ја вклучува на 22 место по производство во Европската унија, додека вкупната годишна потрошувачка на пиво на хрватскиот пазар, во…

Повеќе...

Американците пијат повеќе пиво од вода

Американците пијат повеќе пиво од вода

Околу 206,7 милиони барели пиво се дистрибуирани во САД во 2015 година. Во Америка се троши повеќе пиво од вода, пишува агенцијата Франс прес, наведувајќи дека продажбата на пивото во САД годишно изнесува над 100 милијарди долари, поради ескпоненцијалниот раст на продажбата на пиво на точење. Околу 206,7 милиони барели пиво се дистрибуирани во САД во 2015 година, последна цела година за која се достапни официјални бројки од Канцеларијата за трговија и данок на алкохолот…

Повеќе...

Лашко станува дел од портфолиото на Пивара Скопје

Лашко станува дел од портфолиото на Пивара Скопје

Пивото со најдолга традиција и препознатливост на Балканот – Лашко Златорог – станува дел од широката палета на пивски брендови на Пивара Скопје. Лашко е легендарно пиво со повеќе од 190 годишна историја кое потекнува од Словенија. Квалитетните и природни состојки од кое се произведува му даваат на пивото специфичен вкус, добра избалансирана горчина и лесна пивливост. Тоа се дел од уникатните карактеристики по кои ова пиво е добро познато и на македонскиот пазар. Благодарение…

Повеќе...

Пиво, вино или ракија – за што најчесто се одлучуваат Македонците?

Пиво, вино или ракија – за што најчесто се одлучуваат Македонците?

Различните институции даваат различни одговори на ова прашање, во зависност од методологијата која ја користат. Пиво, вино или ракија? Пивото е број еден алкохолен пијалак, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Според нивната анализа „Потрошувачката на домаќинствата“ секој возрасен граѓанин годишно консумира по 12.5 литри пиво, 1.8 литри вино и 0.65 литри жестоки пијалаци. Податоците на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека во земјава се пијат по 5.7 литри алкохол на годишно ниво…

Повеќе...
1 2