fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Во атарот на Дебреште кучиња скитници удавиле 80 овци

Настанот се случил на локалната депонија во Дебреште

Во атарот на село Дебреште кучиња скитници удавиле 80 овци. Настанот се случил на локалната депонија кога глутница кучиња се нафрлиле на овци и ги искасапиле.

-Вчера утро, во 07.30 часот во Полициското одделение Ропотово, Б.С. од с.Дебреште пријавил дека во периодот од 27 до 30.03.2021 на место викано „Пештера“ и место викано „Крапски ореви“, атар на с.Дебреште, од страна на глутница на кучиња скитници, кои се собирале на депонија од ЈКП-Долнени, му биле удавени околу 80 овци. Се работи на расчистување на случајот, информираат од СВР Битола.

А.Б

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close