вести

Во Пијанец се поголем е бројот на млади пчелари

(Oвој напис е објавен на: ноември 29, 2018)

Се зголемува интересот за пчеларството во Пијанец. Ако пред неколку години младите пчелари беа недоволно едуцирани сега ситуацијата, особено во регионот на Македонска Каменица е обратна. Како што вели пчеларот Младен Николовски од Здружението Еко Кам Мед, освен што сега многу повеќе се знае за пчеларството, се поголем е бројот на припаднички од понежниот пол кои се вклучуваат во процесот на одгледување пчели.

-Нашето здружение постои веќе две години. Почетоците беа интересни, затоа што имаше многу неедуцирани членови. Сега после две години имаме многу млади пчелари, сосема е друго и пчеларењето и се работи на посовремен начин. Веќе се знае и за размножувањето, за пресадување ларви со што слободно можам да кажам на повисок степен е подигната едуцираноста на младите пчелари. Можам да спомнам и дека жените се вклучени во пчеларството, а исто така се многу активни и во здружението, вели Николовски.

Оваа година за пчеларите од Македонска Каменица беше доста успешна. Минатата година медот речиси и да го немаше, оваа година како што информираат од пчеларското здружение „Еко Кам Мед“, е една од подобрите, а медот е и квалитетен бидејки условите го дозволуваат тоа.

-Ние сме втора генерација пчелари во Македонска Каменица и моментално работиме на два терена. Осоговието го покриваме цело и условите се фантастични. Годинава е многу подобро од лани, иако не е се според очекувањата, глобалното затоплување си го направи своето, но сме задоволни со работата што ја работиме. Нашиот мед е чист еколошки, затоа што цело подрачје е заштитено, така што квалитетот не е спорен, додава Николовски.

За да продолжи трендот на едуцирање на пчеларите од Пијанец, Здружението Еко Кам Мед во недела организира двочасовно предавање со тема за воведување нови методи на пчеларење во изменети агроеколошки услови. Предавач ќе биде претседателот на СПОС (Сојуз на пчеларски организации Србија), д-р. епидемиолог Родољуб Живадиновиќ.

 


 

vecer.press

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close