fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Жетвата на житото пред крај, цената е 18 на пченицата, 17 на јачменот

Видео- земјоделците бараат 22 денари за килограм.

Жетвата на житото низ земјава е на самиот крај. Земјоделците од штипскиот и овчеполскиот регион велат дека пченицата ја складираат во амбарите, ја чекаат производната цена.

Цената и на јачменот и на пченицата, лебното зрно е повисока од лани, но трошоците се за неколкупати зголемени, пренесе Телма.

Цената на лебното зрно, како што велат земјоделците не се откупува за 20 до 22 денари. Токму производната цена што треба да е најнискиот праг се уште не е дефинирана.

Од Асоцијацијата на земјоделци побараа цената на пченицата да биде една третина од онаа на брашното. Поради високите цени на нафтата и ѓубрето ќе работат со загуба.

Стојан Стоменов селото Таринци 50 години се занимавал  со земјоделие, се оставил зад себе, а сега само помага при жетвата на свои роднини и пријатели.

Производство на пченица е  на ниво на ланското, преку 255 000 тони, но во овчеполскиот регион се намалени приносите, поради климатските промени.

Ресорниот министер вети дополнителни субвенции за есенската сеидба, но и дополнителна поддршка до 100 евра по хектар за зголемен принос на житни култури за оние кои ќе го предадат во домашни преработувачки и откупни капацитети.https://telma.com.mk/2022/07/16/zhetvata-na-zhitoto-pred-kraj/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close