fbpx
Вести

Бананите ги снемува!

Новата панамска болест е смртоносна за родот на банани, само прашање само на децении најпопуларниот вид на планетата повторно да исчезне.

03-Banan

Едно од најпопуларните овошја – бананата од слатката кремаста сорта грос мајкл, која се одгледува во Латинска Америка, во последниот век полека исчезна од лицето на планетата. Овој вид на банана стана жртва на панамската болест, која за прв пат се појавува во Австралија на крајот на 1800 година, а потоа се менува и почнува да прескокнува и на други континенти.

Болеста брзо ги уништува растенијата така што видот грос мајкл речиси исчезнува само во рамките на неколку децении. Сега, половина век подоцна, нов вирус му се заканува на видот кавендиш, кој го заменува грос мaјкл како топ плод за извоз. На овој вид отпаѓаат 99 проценти од пазарот на банани во светот.

mkd-75991

Она што ги загрижува научниците и земјоделците, веќе е потврдено: банана растенијата во различни делови на светот страдаат од едно и исто нешто: ТР4, поотпорна мутација на опасната панамска треска.

Причината за појавата на болеста е во голема мера резултат на начинот на кој човекот го одгледува фетусот. Денес произведените банани се исти – буквално, бидејќи тие се клонови еден на друг. Ова им помага на компаниите како Доле и Чикита да произведуваат огромни количини од жолтиот плод, без да мора да се справат со несовршеноста.

hitportal-dieta-3

Но, тоа исто така ги прави бананите неверојатно ранливи на напади од штетници и болести. Научниците предупредуваат дека болеста, која за прв пат предизвикува хаос во Југоисточна Азија пред околу 50 години и потоа се шири и во други делови на Азија, Африка, Блискиот Исток и Австралија, на крајот ќе се најде својот пат кон Латинска Америка, од каде доаѓа поголемиот дел од извозот на банани во светот.

Во минатото Панама Diceace ги брише од лицето на земјата плантажите во Костарика, по што во Гватемала, Никарагва, Колумбија и Еквадор. Во 1960 година – 77 години по неговото појавување, видот го уништува целосно грос мајкл. Денес е прашање само на децении најпопуларната сорта банани на планетата повторно да исчезне.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close