fbpx
ВестиТоп вести

Дождот позитивно ќе влијае на земјоделските култури

Дождот што се очекува следниве денови позитивно ќе влијае на почвата но и насадите. Агрономите велат дека врнежите се  добредојдени по подолгиот сушен период. Температурите нема да се ниски во котлините, па нема опасност по развојот на културите.

Пролетните дождови и овие малку пониски температури создаваат услови за заболувања на растенијата, вклучувајќи ги виновите лози и овошните насади. Затоа е потребна навремена заштита.

Врнежи и нестабилно време се најавени за следните неколку денови, но слична е прогнозата за целиот месец мај.


 

telma

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close