fbpx
Вести

Одберете го највкусното сезонско овошје во јули

ovosje

Овошјето и зеленчукот се задолжителни на секојдневното мени, особено во летниот период. Со оглед на тоа што денес буквално во секое доба може да се најде секаква храна, веќе престанавме да разликуваме кое е природно созреано во овој период, а кое вештачко.

За среќа, сè уште постојат земјоделци кои го почитуваат стариот начин на одгледување и производство, па може да дознаеме што е најдобро и најздраво за да одбереме од тезгите на пазарите.

Најслатките овошки се токму во овој месец и ги има во изобилство.

Вкусете ги и внесете ги сите потребни витамини:

Сезонско овошје во јули:

1. Јагода (во 100 gr има многу витамини и само 33 калории)

2. Цреши (во 100 gr има многу витамини и само 76 калории)

3. Вишни (во 100 gr има многу витамини и само 48 калории)

4. Јаболка (во 100 gr има многу витамини и само 44 калории)

5. Круша (во 100 gr има многу витамини и само 49 калории)

6. Сливи (во 100 gr има многу витамини и само 39 калории)


 

црно бело .комhttps://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/24256-odberete-go-najvkusnoto-ovosje-vo-juli?showall=1

 

 

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close