fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Прослава на Крстовден денеска во светиниколското село Кадрифаково

Собирот традиционално ќе се одржи пред црквата од 10 до 12 часот. Црковните обичаи почнуваат од 10 часот, а веселбата од 12 часот.

Во светиниколското село Кадрифаково со голем народен собор, денеска ќе се прославува празникот на Чесниот Господов крст или кај народот познат како Крстовден.

Собирот традиционално ќе се одржи пред црквата од 10 до 12 часот. Црковните обичаи почнуваат од 10 часот, а веселбата од 12 часот.

На настанот ќе учествуваат повеќе познати естрадни имиња, како Спасен Сиљаноски, Перо Христов, Ани Малинкова, Марјан Коцев, Душко Георгиевски, Орце Стефковски, а нив ќе ги придружува групата „Овчеполски свадбари“.

Убавка Јаневска   https://duma.mk/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close