fbpx
ВестиВкусот на традицијатаРурален туризам

До совршени палачинки со неколку трикови

Можеби се едноставен десерт но има трикови кои ги прават совршени .

 

Многу луѓе мислат дека палачинките се едноставен десерт и дека не треба многу мудрост. Ова е делумно точно, но повторно, колку и да е лесно да се подготват, треба да користите трикови и да знаете некои основни работи за да излезат вкусни и сочни.

За почетниците, важно е да знаете како се мешаат сите состојки. Јајца, брашно – најдобро би било непречено и остро да се мешаат – млеко, вода, малку сол, лажица рум што покрај додавање на вкус ќе спречи лепење на палачинките, малку кора од лимон, арома на ванила, неколку лажици шеќер и лажица масло.
2 јајца се користат за 250-300 гр брашно, а млекото се става од око. Сепак, не претерувајте затоа што палачинките може да бидат тешки.

Многу е важно по кој редослед ги додавате. Прво треба да ги матите јајцата, потоа додадете го млекото и откако ќе ги измешате сите суви состојки. Треба да ја мешате смесата долго време за да избегнете формирање грутки. На крај додадете повеќе вода и сите зачини. Додатоците во исхраната можат да бидат корисни, но и штетни – кои комбинации треба да се избегнуваат и кои се пожелни? Потребно е долго и енергично мешање што може да биде напорно, но сепак, не се одлучувајте за миксер затоа што никогаш нема да ги соберете остатоците од брашно и други состојки толку добро од sидовите на садот.

Откако ќе започнете да ги печете, имајте во предвид дека не треба да ги вртите прерано и дека само еднаш се вртат! Кога рабовите ќе добијат златно-кафеава боја и ќе се појават мали меурчиња, тогаш е време да ги свртиме – во спротивно палачинката ќе пукне. Секогаш печете ги на силен оган, во тава наменета за палачинки и со мала количина масло.

извор: https://popara.mk/

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close