fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Станкоски потврдува-До вчера откупени се 13,8 илјади тони тутун

Што мислите уште колку тутун има за откуп? Ќе ги земат ли тутунарите најавените 20 денари ако откупот е под 15 илјади тони тутун?

Заклучно со вчерашниот ден откупени се 13,8 илјади тони тутун. Оваа информација ни ја потврди директорот на Државниот земјоделски инспекторат Јане Станкоски.

Уште колку тутун останува з аоткуп, останува да се види во деновите што следат, бидејќи засега никој нема точна информација уште колку количини тутун има кај тутунари.

Доколку количината на откупен тутун не надмини 15 илјади тони, тутунарите ќе добијат уште по 20 денари од предаден килограм тутун, како што најави од МЗШВ.

А.Б

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close