Лозарите бараат повисоки откупни цени за грозјето

Лозарите бараат повисоки откупни цени за грозјето

Ниту зрно грозје нема да им дадеме на винариите и ќе ги радикализираме протестите, порачаа доцна синоќа тиквешките лозари од протестот кој го организираа на градскиот плоштад. На кавадарчани им се приклучија лозари од сите производни региони бидејќи сите ја делат истата мака со старите цени по кои сакаат да откупуваат винариите.  Наместо ланските 10 за смедервката и 13 за вранецот лозарите бараат винариите да ги зголемат откупните цени кои со години се непроменети на…

Повеќе...

ЛОЗАРИТЕ ЌЕ ИЗЛЕЗАТ НА ПРОТЕСТИ, ПОРАДИ РЕВОЛТОТ ОД ОДНОСОТ И НА ВИНАРИИТЕ – И НА ВЛАДАТА

ЛОЗАРИТЕ ЌЕ ИЗЛЕЗАТ НА ПРОТЕСТИ, ПОРАДИ РЕВОЛТОТ ОД ОДНОСОТ И НА ВИНАРИИТЕ – И НА ВЛАДАТА

На лозарите им дојде преку глава. Во петок излегуваат на протести. Револтирани се од уценувачките цени кои винарските визби им ги нудат за годинешниот откуп на грозјето. Од здружението „напреден лозар“ бараат цената за смедеревката да не биде под 16, а за вранецот под 18 денари по килограм. Велат дека цените кои им ги нудат визбите се далеку под производната. Лути му се и на министерството за земјоделство кое не било многу заинтересирано да помогне…

Повеќе...

Договор за грозјето нема, лозарите не исклучуваат радикални протести ако визбите не попуштат

Договор за грозјето нема, лозарите не исклучуваат радикални протести ако визбите не попуштат

Лозарите и винарите не постигнаа договор за цената по која ќе се купува винското грозје од  годинашнава реколта. Производителите на грозје бараат повисока цена од лани, визбите давале иста цена, но за повисоки шеќерни единици. Според лозарите тоа значело дополнително намалување на цената за повисок квалитет на грозје. Вчера тие три часа разговараа во Кавадарци. На состанокот беше и министерот за земјоделство, Трајан Димковски, пратеникот Панчо Минов и градоначалникот Митко Јанчев. Лозарите бараат визбите да…

Повеќе...

Министерот за земјоделство ќе се сретне со лозари и винари, ќе се разговара околу откупот на грозјето

Министерот за земјоделство ќе се сретне со лозари и винари, ќе се разговара околу откупот на грозјето

Министерот за земјоделство Трајан Димковски денеска во Кавадарци треба да се сретне со лозари и винари, на закажаната средба во општинската зграда. На средбата ќе се разговара околу откупот на грозјето, за МИА информираат од Здружението ,,Напредни лозари”. Пред средбата, лозарите побараа поддршка од градоначалниците на петте општини од регионот. – Слушаме неофицијално дека визбите прво тврделе дека сакаат малку грозје за да кажат дека има вишок на винско грозје со цел цените да бидат…

Повеќе...

Димковски: До средината на септември треба да се исплатат сите обврски од интервентниот денар за лозарите и овоштарите

Димковски: До средината на септември треба да се исплатат сите обврски од интервентниот денар за лозарите и овоштарите

Основните субвенции на лозарите ислатени, а до средината на септември и лозарите и производителите на праски до средината на септември треба да ги добијат предвидените интервентни по еден денар за килограм грозје и праски. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски при денешната посета на Подрачната единица на МЗШВ одговорајќи на новинарски прашања рече дека средствата ќе се предвидат со ребалансот на Буџетот за оваа година. Тој појасни се доцни со исплатата бидејќи пријавувањата…

Повеќе...

ЛОЗАРИТЕ ПРЕДЛАГААТ ЗЕМЈОДЕЛСКИОТ ФАКУЛТЕТ ДА ГО ЦЕНИ КВАЛИТЕТОТ НА ГРОЗЈЕТО

ЛОЗАРИТЕ ПРЕДЛАГААТ ЗЕМЈОДЕЛСКИОТ ФАКУЛТЕТ ДА ГО ЦЕНИ КВАЛИТЕТОТ НА ГРОЗЈЕТО

Земјоделскиот факултет, наместо винариите да ги одредува шеќерните единици за грозјето при откупот, бараат тиквешките лозари. Тие ја повикаа оваа научна институција на помош за да ја одреди технолошката зрелост на грозјето и кога тоа да се бере. Велат дека им е преку глава од уцените на винариите, кои им ја нудат истата цена и за мала шеќерност, но и за грозје со виоки малигани. Лозарите бараат од владата со новиот закон за вино да…

Повеќе...

Лозарите бараат откупна цена од 15 до 20 денари за килограм грозје

Лозарите бараат откупна цена од 15 до 20 денари за килограм грозје

Се најавуваат откупни цени од по 11 денари за откупен килограм смедеревка и 13 денари за откупен килограм вранец. Ако на тоа се додадат и субвенциите по хектар од Владата тоа ќе значи дека за еден килограм предадено грозје смедеревка, производителот ќе добие вкупно 12 – 13 а за вранецот 14 – 15 денари. Тиквешките лозари бараат откупната цена на грозјето да изнесува најмалку 15 до 20 денари за килограм колку што се нивните пресметки…

Повеќе...

Грозјето да биде стратешки производ, бараат лозарите

Грозјето да биде стратешки производ, бараат лозарите

Грозјето да биде стратешки производ со заштитена цена, предлагаат лозарите и бараат ова да биде една од измените во Законот за вино. Мерката, сметаат, ќе значи гарантиран пласман и сигурна егзистенција на производителите, сигурност за околу 200.000 луѓе. Регионалното здружение „Напредни лозари” овој и другите предлози ќе ги достават до Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. -Предлагаме и откупувачите на грозје да имаат финансиска гаранција за исплата на откупениот род. Рокот за исплата да биде…

Повеќе...

Законот за акцизи – „масакр“ или позитивна можност за лозарите

Законот за акцизи – „масакр“ или позитивна можност за лозарите

Голем дел од семејствата во Тиквешко произведуваат домашни ракија и вино. Некои само за сопствени потреби, а други и за продажба. Тие што произведуваат за продавање, обезбедуваат пласман кој како ќе се снајде. Почнувајќи од пазарите во Македонија, па сè до странство, преку некои од возачите кои возат надвор од земјава. Различни се мислењата на индивидуалните производители на вино и ракија околу предлог-законот за акцизите, кој Владата го има доставено до Парламентот. Државата сака да…

Повеќе...

Николовски: Владата им помага на лозарите, не ги покрива долговите на винарниците

Николовски: Владата им помага на лозарите, не ги покрива долговите на винарниците

Долговите на двете винарници, „Повардарие“ и „Стефанс“ нема да се покријат со народни пари, тврди министерот Николовски. Појаснува дека државата ќе ги исплати лозарите, а потоа преку УЈП и Платежната агенција ќе си ги врати парите назад. Со измените на Законот за рурален развој направен е правен основ за лозарите да бидат обештетени. Според него, на овој начин помош добиваат само лозарите, а не и приватните винарници. -Самата исплата кон лозарите преку Платежната агенција и…

Повеќе...

Минов: Оптимист сум дека Владата ќе има волја позитивно да се реши проблемот на лозарите

Минов: Оптимист сум дека Владата ќе има волја позитивно да се реши проблемот на лозарите

Оптимист сум дека Владата ќе има волја позитивно да се реши проблемот на лозарите, рече денеска на прес конференција пратеникот Панчо Минов од Кавадарци. Тој нагласи дека има правен основ за исплата на долгот на лозарите од винарските визби за грозје купено во 2014, 2015 и 2016 година. – Поставив пратеничко прашање до премиерот и министерот за земјоделство и веќе по направените анализи утврдив дека имало случај за друга категорија на земјоделци, кога државата платила…

Повеќе...

ТИКВЕШКИТЕ ЛОЗАРИ ЈА ПРЕДУПРЕДИЈА ВЛАСТА – ИЛИ ПАРИ ОД ВИНАРИИТЕ ИЛИ МАСОВНИ БЛОКАДИ НА ПАТИШТАТА

ТИКВЕШКИТЕ ЛОЗАРИ ЈА ПРЕДУПРЕДИЈА ВЛАСТА – ИЛИ ПАРИ ОД ВИНАРИИТЕ ИЛИ МАСОВНИ БЛОКАДИ НА ПАТИШТАТА

Тиквешките лозари ја предупредија власта – или пари од винариите или масовни блокади на патиштата. Тие денеска се собраа на кавадаречкиот плоштад на предупредувачки протест. Велат дека веќе не можат да издржат без пари, оти винариите Повардарие и Стефани заедно им должат околу еден и пол милиони евра. На владата и порачаа дека мора еднаш засекогаш да го реши проблемот со неисплаќањето на лозарите. Тие побараа и повисоки цени за грозјето. Двете винарии им должат…

Повеќе...

Лозарите бараат да не се дозволи ликвидација или продажба на поранешната винарија со германски капитал

Лозарите бараат да не се дозволи ликвидација или продажба на поранешната винарија со германски капитал

Лозарите бараат да не се дозволи класична ликвидација или продажба на поранешната винарија со германски капитал која сега е во стечај, а од која тие побаруваат околу 680 илјади евра основен долг, за неплатено грозје од 2015 година. Ова е ставот кој беше заземен синоќа, на средбата на претставници на лозарите со кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев и пратеникот Панчо Минов. – Ако се оди со план за реорганизација, ние како општина и тиквешки регион имаме…

Повеќе...

Лозарите најавуваат штрајк ако не им се плати грозјето предадено во 2015 година

Лозарите најавуваат штрајк ако не им се плати грозјето предадено во 2015 година

Лозарите најавуваат штрајк ако не им се плати грозјето предадено во 2015 година. Во изјава за МИА, денеска тие нагласија дека ќе го бојкотираат дури и празникот на лозаропроизводителите „Свети Трифун“ кој се смета за нивни заштитник, ако не ги добијат парите. За помош околу решавањето на нивниот проблем, писмено тие се обратиле и до премиерот Зоран Заев, барајќи да се сретнат со него. Вчера се сретнале со кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев, а за вечерва…

Повеќе...

Околу милион и 400 илјади евра должат две винарии на лозарите за грозје од пред неколку години

Околу милион и 400 илјади евра должат две винарии на лозарите за грозје од пред неколку години

Околу милион и 400 илјади евра им должат две винарии на лозарите за грозје од пред неколку години. Оваа информација ја потврдија од Државниот инспекторат за земјоделство. -Винарската визба “Повардарие” од Неготино, според податоците со кои располагаме, должи уште околу 780 илјади евра за откупено грозје во 2014 и 2015 година. Исплатени беа околу 5,2 милиона евра и расчистени беа обврските за реколтата од 2016 година. Следните две години оваа винарница не откупуваше грозје, појаснија…

Повеќе...

Лозарите бараат ревизија на работењето на Стефанс вајнери која отиде во стечај

Лозарите бараат ревизија на работењето на Стефанс вајнери која отиде во стечај

Лозари од Тиквешко бараат ревизија на работењето на Стефанс вајнери која отиде во стечај. Тие се собраа за да се договорат околу следните чекори кои ќе ги преземат, за да си наплатат околу 850 илјади евра од стечајната маса, за грозјето продадено во 2015 година. -На Божиќ мистериозно исчезнало виното од винаријата која ни должи. Станува збор за некогашната германска инвестиција во Кавадарци. Такви се нашите сознанија, изјави за МИА Трајче Кулев, претседател на Здружението…

Повеќе...

Лозари заминаа на рочиште во Гостивар, бараат пари за грозјето од 2015 година

Лозари заминаа на рочиште во Гостивар, бараат пари за грозјето од 2015 година

Триесетина лозари од Кавадарци денеска заминаа на судско рочиште во Гостивар, за да ги бараат парите за предаденото грозје во 2015 година. Петстотини лозари побаруваат 850 илјади евра. Винаријата во Кавадарци која своевремено беше отворена со германски капитал замина во стечај, а рочиштето е во Гостивар, бидејќи седиштето на компанијата, од Кавадарци беше префрлено таму. Претседателот на Здружението „Напредни лозари”, Трајче Кулев појасни за МИА дека тие 850 илјади евра се однесуваат на основен долг,…

Повеќе...

Во тек аплицирањето на лозарите за субвенции за предадено грозје во регистрирани визби

Во тек аплицирањето на лозарите за субвенции за предадено грозје во регистрирани визби

Во Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Велес неделава почна аплицирањето на  лозарите од велешкиот поширок регион за добивање субвенција,  1 денар по килограм за предадено грозје од сортите „вранец“ и „смедеревка“, исклучиво во регистрирани Винарски визби. Како што информира Зоран Наковски раководител на ПЕ на МЗШВ во Велес, кај нив веќе има пријавени заинтересирани лозари за оваа субвенција на Владата. -Тие заедно со  апликацијата која ја добиваат од кај нас,…

Повеќе...

Дополнителни субвенции за лозарите

Дополнителни субвенции за лозарите

Лозарите ќе добиваат дополнителен еден денар субвенција за предадено винско грозје во домашните капацитети. До 25-ти декември ќе можат да аплицираат за дополнителните пари за вранецот и за смедеревката. На откупните пунктови ќе присуствуваат и претставници на лозарските здруженија за да се намали манипулацијата со шеќерните единици по кои се одредува цената на грозјето. Лозарите годинава треба да добијат вкупно еден и пол денар повисоки субвенции за килограм смедеревка и вранец. Односно по 1 дополнителен…

Повеќе...

Лозарите пред протест поради откупните цени-Винарите предупредуваат од непоправливи штети

Лозарите пред протест поради откупните цени-Винарите предупредуваат од непоправливи штети

Лозарите и покрај средбата со премиерот Зоран Заев најавуваат нови протести иако ќе чекаат до понеделник кога би требало да се знае минималната откупна цена. Тие инсистират на повисоки откупни цени, наместо најавените 11 денари за смедеревката, а 13 за вранецот. Заев им порача дека државата не може директно да интервенира во цените бидејќи така можел да се наруши пазарниот принцип. Во меѓувремне се огласија и од здружението „Вина од Македонија“ кои предупредија  дека доколку…

Повеќе...

Лозарите најавуваат радикални мерки

Лозарите најавуваат радикални мерки

  Синоќа лозарите од Тиквешијата се собраа на протест на плоштадот во Кавадарци. На тој начин го изразија својот револт кон винариите заради ниските откупни цени на грозјето. Лозарите  остануваат на нивните барања за зголемување на цените на грозјето и доколку не настани проомена во ценмите., лозарите ќе применат радикални мерки. Како што информира Претседателот на регионалното здружение “Напредни лозари” Трајче Кулев , лозарите ја поддржуваат идејата за блокирање на патиштата. Најавена е средба со…

Повеќе...
1 2 3