fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Бамјата достигна цена од 350 денари за кг колку меленото месо

Во Македонија годинава и бамјата има повисока цена за разлика од лани и претходните години.

Во Македонија годинава и бамјата има повисока цена за разлика од лани и претходните години.

Трајче Ангелов, трговец од Штип смета дека луѓето помалку ја купуваат од порано, затоа што според него, цената од 300 до 350 денари за граѓаните е проблем.

„Во Штип има неколку производители на бамја, ја садат, но народот послабо ја купува поради цената“, вели тој.

Прилепчанка раскажува дека бамјата кај нив ја бараат, затоа што малку ја има годинава, како и многу други производи, а цената е висока.

„Јас лично би дала 300 или 350 денари за килограм бамја, но за некого веројатно е скапо. Порано ја садев, имам печка за сушење на зеленчук, па ја користев сушена, конзервирана или замрзната. Сега сум во години и веќе ми е тешко да ја произведувам“, вели жена од Прилеп.https://faktor.mk/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close