fbpx

Топ вести

Зошто треба да пиеме јаболков оцет секоја вечер?

Зошто треба да пиеме јаболков оцет секоја вечер?

Јаболковиот оцет е природен еликсир со широк спектар на лековити ефекти Прочитајте ги десетте добри својства на јаболковиот оцет кои…
Дане Јошев-Лозјата масовно се продаваат на бизнисмени за поставување на фотоволтаици

Дане Јошев-Лозјата масовно се продаваат на бизнисмени за поставување на фотоволтаици

Во Тиквешијата лозовите насади масовно се продаваат на бизнисмени за поставување на фотоволтаици. Лозарите разочарани од ниските цени на грозјето,…
До крајот на октомври ќе се знае колку пари ќе добијат лозарите

До крајот на октомври ќе се знае колку пари ќе добијат лозарите

Барањето на групата лозари до министерството беше да се креира интервентна мерка од пет денари за предадено винско грозје. Од…
Конопот денес е 10 пати појак од оној пред 50 години

Конопот денес е 10 пати појак од оној пред 50 години

Колкава е јачината на конопот што се консумира денес наспроти оној што се пушел пред неколку децении? Ова, навидум наивно прашање, е…
МЗШВ до младите земјоделци: Во тек е јавниот повик за поддршка во почнување земјоделска дејност

МЗШВ до младите земјоделци: Во тек е јавниот повик за поддршка во почнување земјоделска дејност

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги потсетува младите земјоделци дека до 15 октомври е активен јавниот повик за мерката…
Лозарите до Николовски: Десет тона грозје е колку твојата месечна плата, прими не на разговор!

Лозарите до Николовски: Десет тона грозје е колку твојата месечна плата, прими не на разговор!

Поканата до министерот за земјоделство Љупчо Николовски да дојде да се сретне со лозарите  и да ги слушне нивните барања,…
Лозарите бараат интервентна мерка 5 денари по кг. од Министерство велат даваме повеќе

Лозарите бараат интервентна мерка 5 денари по кг. од Министерство велат даваме повеќе

Поради ниската откупна цена на винското грозје, берба 2023, бараме интервентна мерка од пет денари по килограм грозје помош од…
МЗШВ: Ниту еден лозар нема да биде оставен сам, обезбедена поддршка за прозиведеното винско и трпезно грозје

МЗШВ: Ниту еден лозар нема да биде оставен сам, обезбедена поддршка за прозиведеното винско и трпезно грозје

Став на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во однос на денешниот протест на група лозари Како министерство сите овие…
Сончево со умерена облачност и температури до 29 степени

Сончево со умерена облачност и температури до 29 степени

Времето денеска во најголем дел од земјата ќе биде сончево со умерена облачност. Во одредени делови од земјата облачноста повремено…
Ѓулшен Таири-нашата земјоделка хероина од преспанското село Крани

Ѓулшен Таири-нашата земјоделка хероина од преспанското село Крани

Ѓулшен Таири е млада жена земјоделец од преспанското село Крани. Таа е и мајка и сопруга и домаќинка и успеша…
Се жалиме дека храната е скапа и пак фрламе храна

Се жалиме дека храната е скапа и пак фрламе храна

И покрај тоа што македонските граѓани се жалат на лошата материјална состојба, сепак многу семејства фрлаат храна. Но, храната можеме…
Студено утро, топло преку ден

Студено утро, топло преку ден

Утрото студено, преку денот сончево со слаб ветер од северен правец.   Во Скопје сончево со слаб ветер од северен…
Пензионерите наместо најавените 6,8 отсто добија покачување од 5,3 отсто

Пензионерите наместо најавените 6,8 отсто добија покачување од 5,3 отсто

Наместо 6, добија плус 5,3 отсто. Пензионерите денеска ги добија новите, покачени пензии. Но, зголемувањето не е според ветеното од…
Момче на 24 години починало во Битолската болница по седум дена висока температура

Момче на 24 години починало во Битолската болница по седум дена висока температура

БИТОЛА – Момче од Битола на возраст од 24 години вчера доцна попладнето починало во Битолската клиничка болница, откако било примено…
Сончево со умерена облачност

Сончево со умерена облачност

Сончево со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, наместа повремено засилен ветер претежно од североисточен правец. Во Скопје сончево…
Во Новаци никна најголемата приватна фотоволтаична централа на Балканот

Во Новаци никна најголемата приватна фотоволтаична централа на Балканот

Во Новаци, на само 50 метри од одлагалиштето на јаловината од рудникот  Суводол, изградена е најголемата приватна фотоволтаична електроцентрала во…
“Незаменливиот вкус на традицијата“ на 5 октомври во Битола

“Незаменливиот вкус на традицијата“ на 5 октомври во Битола

Манифестацијата „Незаменливиот вкус на традицијата“ во организација на ЗЕЗ „Зелена берза“ -Битола продолжува да живее! Македонската храна и автентичните вкусови…
Овци во Грција изеле 100 кг. марихуана, овчарот забележал необично однесување

Овци во Грција изеле 100 кг. марихуана, овчарот забележал необично однесување

Еден овчар бил изненаден од однесувањето на своите овци набргу откако ги извадил на пасење во областа Магнезија, Грција. Како…
Како до трактор и приклучна механизација со 60% грант преку ИПАРД: Услови и потребна документација

Како до трактор и приклучна механизација со 60% грант преку ИПАРД: Услови и потребна документација

Јавниот повик за мерка 1 од новата ИПАРД III програма овозможува кофинансирање во вид на неповратен грант во износ од 60%…
Николовски: Лозарите ќе добијат дополнителни 12 илјади денари по хектар поради болестите и климатските промени

Николовски: Лозарите ќе добијат дополнителни 12 илјади денари по хектар поради болестите и климатските промени

„Поради болестите и намалената количина на грозје, дополнителни 12 илјади денари по хектар ќе добијат сите лозари кои пријавиле и…
Back to top button
Close