fbpx

Топ вести

Топлото време „удри“ по пиперката ајварка се очекува намалување на приносите до 20 проценти

Топлото време „удри“ по пиперката ајварка се очекува намалување на приносите до 20 проценти

Топлотниот бран  и тропските температури ќе го намалат родот на земјоделското производство. Негативни влијанија има кај сите култури, но според…
Нови детали за убиството во село Калуѓерец – Убиен војник во Македонски брод по банална расправија, осомничено едно лице

Нови детали за убиството во село Калуѓерец – Убиен војник во Македонски брод по банална расправија, осомничено едно лице

Обвинителството ќе спроведе истрага против 21-годишник кој е осомничен за убиство на војник во Македонски Брод.  Според соопштението, осомничениот со…
Зошто е добро да се јаде лубеница?

Зошто е добро да се јаде лубеница?

Лубеницата, која содржи дури 92 отсто вода, е многу повеќе од обично летно разладување. Имено, во преостанатите осум проценти, се…
Кога започнува староста и кои се првите знаци?

Кога започнува староста и кои се првите знаци?

Како што се менуваат трендовите во исхраната, модата, воспитувањето деца, украсувањето стан, така се менува и трендот во однос на…
Ангелов: Во гаснењето на пожарите ќе се вклучат и два романски авиони

Ангелов: Во гаснењето на пожарите ќе се вклучат и два романски авиони

На територија на општина Гевгелија, над село Негорци испраќаме два словенечки хеликоптери, на територија на општина Ново Село, на планината…
Сончево и многу топло со температури до 42 степени

Сончево и многу топло со температури до 42 степени

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови понекаде во планинските региони ќе има…
Поскапеа зеленчукот и овошјето, а цената на житата се намали за 24,1 отсто

Поскапеа зеленчукот и овошјето, а цената на житата се намали за 24,1 отсто

Цените на производите и услугите кои се користат во земјоделското производство (препарат, ѓубриво, работна сила итн.) во јуни се намалени…
Трагедија во село во Македонски брод – Ја чистел пушката го убил пријателот

Трагедија во село во Македонски брод – Ја чистел пушката го убил пријателот

На 15.07.2024, полициски службеници од ОВР Македонски Брод ги лишиле од слобода Т.Т.(63) од Македонски Брод, А.Т.(39) од Македонски Брод,…
Се намалуваат површините под пченица, но и доматите се помалку „раѓаат“

Се намалуваат површините под пченица, но и доматите се помалку „раѓаат“

Намалување на засадените површини со земјоделски продукти бележи државниот завод за статистика во последната анализа „Македонија во бројки“. Пад кај обработените…
Македонија-Денес и утре температури до 43 степени

Македонија-Денес и утре температури до 43 степени

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Денес ќе биде активно портокаловото ниво за опасност од високи температури. И во следните денови ќе се задржи…
Двајца пожарникари полесно повредени гаснејќи го пожарот над Битола

Двајца пожарникари полесно повредени гаснејќи го пожарот над Битола

Двајца пожарникари се повредени попладнево во пожарот што избувна над Битола кај обиколницата. Од локалната самоуправа во Битола за МИА…
По пожарот во Битола – Коњановски го стави во целосна функција штабот за заштита и спасување

По пожарот во Битола – Коњановски го стави во целосна функција штабот за заштита и спасување

Голем пожар попладнево го зафати просторот над обиколницата во Битола. Градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски го стави во целосна…
Мицкоски: 500-те милиони евра се потребни за општините и бизнисот

Мицкоски: 500-те милиони евра се потребни за општините и бизнисот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Христијан Мицкоски за време на денешната посета одговараше на новинарски прашања околу заемот…
Од полноќ поевтинуваат сите горива

Од полноќ поевтинуваат сите горива

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе Одлука…
Данок на јаглерод диоксид – Сточарите ќе плаќаат нова давачка во Европа

Данок на јаглерод диоксид – Сточарите ќе плаќаат нова давачка во Европа

Данска планира да воведе данок на јаглерод диоксид во сточарскиот сектор на крајот на деценијата, објави Владата, истакнувајќи дека на…
Од денеска се воведува целосна забрана за движење во шумите

Од денеска се воведува целосна забрана за движење во шумите

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство по барање на ЈП „Национални шуми“, даде согласност за воведување на целосна забрана за…
Владата донесе одлука за кризна состојба поради пожарите во траење од 30 дена

Владата донесе одлука за кризна состојба поради пожарите во траење од 30 дена

Вечерва заседаваше Владата на Република Северна Македонија, како резултат на топлотниот бран и состојбата со пожарите, пришто донесе повеќе одлуки:…
Градините и тутунот мора да се наводнуваат заради жешкото време

Градините и тутунот мора да се наводнуваат заради жешкото време

Прилепчанката Трајанка Димеска цел живот е со градинарското производство. Мака мачи со жешкото време навреме да се навади родот, ама…
Се бараат војници да го гасат пожарот на планината Серта

Се бараат војници да го гасат пожарот на планината Серта

Кризниот штаб на Неготино побара од Министерството за одбрана вклучување на војници на АРМ во гаснењето на пожарот на планината…
Крушите тежат годинава од род

Крушите тежат годинава од род

Многу од овоштарите веќе можат да се пофалат со добар род на крушата. Неа ја има на пазарите и се…
Back to top button
Close