Топ вести

АД ЕСМ – МОЌ ПРЕТОЧЕНА ВО ЕНЕРГИЈА

АД ЕСМ – МОЌ ПРЕТОЧЕНА ВО ЕНЕРГИЈА

  Водата е еден од најисплатливите извори на енергија и претставува најзначаен обновлив енергетски извор во Северна Македонија. Хидроелектраните во…
Матичен ветеринар „заборавил“ да пријави пчелари за субвенции

Матичен ветеринар „заборавил“ да пријави пчелари за субвенции

Четириесет и осум пчелари од Демир Хисар и Битолско, се уште не зеле субвенции за 2018 година, за презимени пчелни…
Васко Јончиќ – Оставени сме на милост и немилост на прекупците

Васко Јончиќ – Оставени сме на милост и немилост на прекупците

Иднината и развојот на земјоделството во Македонија е предизвик само на  мал број млади земјоделци. Mоментално го крепи и одржува…
Времето денес сончево и многу топло

Времето денес сончево и многу топло

Времето денес ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. УВ=9 Минималната…
Палиш ли слама и стрниште? – Стануваш сам на себе – најголем непријател!

Палиш ли слама и стрниште? – Стануваш сам на себе – најголем непријател!

Дали знаете дека изразот „изгорена земја“ е назив за воена стратегија со која со текот на напредувањето или повлекувањето, намерно се…
Аграрот во очај поради немањето визија

Аграрот во очај поради немањето визија

Иселувањето, недостигот од млади земјоделци, скапите материјали, недостигот од доследна стратегија за поддршка на земјоделството се дел од причините поради…
Бербата на боровинките во НП „Пелистер“ почнува на 5 август

Бербата на боровинките во НП „Пелистер“ почнува на 5 август

  Собирачите на боровинки треба да се придржуваат кон следниве услови: -со себе да ја носат легитимацијата и да имаат…
Најголемите 15 светски извозници на јаболко, меѓу нив и Србија. Македонија е 26та

Најголемите 15 светски извозници на јаболко, меѓу нив и Србија. Македонија е 26та

Глобалната продажба од извоз на јаболка, достигна 7 милијарди долари во 2019. Целокупната вредност на извезените јаболка падна во просек…
Откупот на градинарските производи од Струмичко тече без проблеми, земјоделците и трговците задоволни

Откупот на градинарските производи од Струмичко тече без проблеми, земјоделците и трговците задоволни

Во Струмичкиот регион почна бербата на пиперката „куртовска капија“ засеaна под пластеници и веќе се извезени првите количини, информираат откупувачите.…
И утре не очекува сончево и топло време

И утре не очекува сончево и топло време

  Од Управата за хидрометеоролошки работи соопштуваат дека максималните температури ќе достигнат над 30 степени, а во југоисточните делови од…
Тутунопроизводителите оваа сезона очекуваат убав род

Тутунопроизводителите оваа сезона очекуваат убав род

  Тргнавме на пат низ Пелагонија. Додека сонцето малку по малку излегуваше од зад ридот, сончевите зраци навестуваа дека ќе…
 Производителите на ореви формираат здружение,,Чендлер Македонија”

 Производителите на ореви формираат здружение,,Чендлер Македонија”

Одгледувањето ореви во земјава не е нешто ново. Оревите на ова поднебје се среќаваат од многу одамна, но досега најчесто…
Земјоделското производство низ бројки

Земјоделското производство низ бројки

Според публикацијата „Северна Македонија во бројки” што ја објави Државниот завод за статистика, зголемување бележат само јаболкaта и виновата лоза,…
Одржлив развој на туризмот- враќање во природата

Одржлив развој на туризмот- враќање во природата

Екологија- Позната е и изјавата на швајцарскиот писател Ж. Жак Русо во која пишува „Враѓање кон природата.“ Големата љубов на…
Овие овошја и зеленчуци содржат штетни материи – некои нивни делови не смеете да ги јадете

Овие овошја и зеленчуци содржат штетни материи – некои нивни делови не смеете да ги јадете

Компирот потекнува од семејството Solanaceae исто како и некои отровни растенија. Токму тоа е причината поради која што некои делови…
Куркумата е лек, но не за сите

Куркумата е лек, но не за сите

Комбинацијата од куркума и мед има силно антибиотско дејство кое не можат да го објаснат ниту докторите. Сепак, употребата на…
Дали јајцата треба да се чуваат во ладилник или не – што е поштетно

Дали јајцата треба да се чуваат во ладилник или не – што е поштетно

Јајцата речиси сите ги чуваме во ладилник за да не се расипат. Сепак, главното прашање е дали има потреба за…
Судот одлучи: Само едно чоколадо смее да има квадратен облик

Судот одлучи: Само едно чоколадо смее да има квадратен облик

  Со ова судот ја одби тужбата на конкуренцијата. Судот смета дека квадратниот облик на „Ритер спорт“ не е само…
Препораки од АХВ за храната и третманот на милениците и добитокот при високи температури

Препораки од АХВ за храната и третманот на милениците и добитокот при високи температури

Најавата на метеоролозите за зголемување на температурите го подигна алармот за заштита на луѓето од можно труење со храна, но…
Back to top button
Close