Николовски: Проектот „Функционална анализа на МЗШВ“ ќе значи навремени и квалитетни услуги за земјоделците

Николовски: Проектот „Функционална анализа на МЗШВ“ ќе значи навремени и квалитетни услуги за земјоделците

Денеска официјално започна проектот ,,Функционална анализа на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство“, кој е финансиран од Европската унија, а ќе биде спроведен од Светска банка. На настанот присуствуваше министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, претставникот на Делегацијата на Европска унија, Никола Бертолини, директорот за Македонија и Косово на Светска банка Марко Мантованели, како и претставникот на Светска банка за земјоделство, Силвија Маури. На работниот состанок беа презентирани сите активности околу проектот, начинот…

Повеќе...

Николовски: Склучени 8 договори за земјиштето од агрокомбинатот Џумајлија, за површина од околу 714 хектари

Николовски: Склучени 8 договори за земјиштето од агрокомбинатот Џумајлија, за површина од околу 714 хектари

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги потпиша договорите за огласите за државно земјоделско земјиште до и над 3 хектари во Светиниколскиот регион. За земјиштето од агрокомбинатот Џумајлија се склучија 8 договори за над 3 хектари, со вкупна површина од околу 714 хектари, седум од нив за едногодишни култури, а еден за оранжерии. Со цел повеќе субјекти да дојдат до државно земјоделско земјиште наместо на 4 географски целини како досега, МЗШВ земјиштето го подели на…

Повеќе...

Николовски: Годинава во законскиот рок исплатени се 95 отсто од субвенциите

Николовски: Годинава во законскиот рок исплатени се 95 отсто од субвенциите

Оваа година за разлика од претходните во законскиот рок се исплатени 95 отсто од субвенциите, изјави министерот за земјоделство, шумарство и водостопансто Љупчо Николовски денеска во село Сарамзалино каде врачи десетина договори на индивидуални земјоделци од светиниколскиот регион. – Во делот што се исплатени правени се дополнителни контроли и дополнителни административни процедури од страна на Платежната агенција. Но ако правиме споредба со претходните години до рокот – 30 јуни кога се исплаќаа 45-50 отсто од…

Повеќе...

Николовски: Креираме мерки за развој на лозарството, оваа година постигната повисока откупна цена за грозјето

Николовски: Креираме мерки за развој на лозарството, оваа година постигната повисока откупна цена за грозјето

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска заедно со претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, присуствуваа на манифестацијата „Валандовска ракијада“. Оваа манифестација се одржува по 19-ти пат, за прв пат оваа година е поддржана и од Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство. Овој настан го симболизира завршувањето на гроздоберот. Министерот Николовски, ги информираше присутните за сумираните податоци за годинешното откупено грозје, како и за сегашните и идните мерки што ги презема МЗШВ…

Повеќе...

Николовски се сретна со јаболко-производителите во Преспа

Николовски се сретна со јаболко-производителите во Преспа

Трите денари субвенција за предадено индустриско јаболко кај регистрирани откупувачи, на земјоделците ќе им овозможат рентабилно производство и услови за откуп на целата количина произведени јаболка, смета министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Тој заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски,  во Ресен имаа средба со производителите на јаболка од преспанскиот регион. Условот за добивање на оваа субвенција, како што појасни ресорниот министер, е родот…

Повеќе...

Министрите Николовски и Царовска потпишаа Декларација за подобар статус на руралните жени

Министрите Николовски и Царовска потпишаа Декларација за подобар статус на руралните жени

По повод денешниот Меѓународен ден на жената од руралната средина, денеска министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, заедно со министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, со Националната федерацоја на фармери потпишаа Декларација за подобрување на социјалната и економската положба на жените од руралните средини.  Со оваа декларација потписниците се заоложуваат за подобрување на економската и социјалната положба на жените во руралните средини преку зајакнување на ефективноста и влијанието на национачлните програми за…

Повеќе...

Николовски се сретна со јаболко-производителите во Преспа

Николовски се сретна со јаболко-производителите во Преспа

Трите денари субвенција за предадено индустриско јаболко кај регистрирани откупувачи, на земјоделците ќе им овозможат рентабилно производство и услови за откуп на целата количина произведени јаболка, смета министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Тој заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, денеска во Ресен имаа средба со производителите на јаболка од преспанскиот регион. Условот за добивање на оваа субвенција, како што појасни ресорниот министер, е…

Повеќе...

Николовски: И оваа година се фокусираме на младите земјоделци, од денеска ќе можат да конкурираат за финансиска поддршка од неповратни 10.000 евра

Николовски: И оваа година се фокусираме на младите земјоделци, од денеска ќе можат да конкурираат за финансиска поддршка од неповратни 10.000 евра

Младите земјоделци до 40 години од денеска  ќе можат да конкурираат за финансиска поддршка од неповратни 10.000 евра за инвестиции во опрема за преработка на земјоделски производи и производи од животинско потекло, и  отворање на сопствен агробизнис, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, кој што денеска е на средби со граѓани во кавадаречкиот регион. Министерот Николовски посочи дека мерката е преку Програмата за рурален развој за 2018, и оваа година има промени…

Повеќе...

Средба Николовски-Лорензо Сера: Шпанскиот пазар отворен за македонските производи

Средба Николовски-Лорензо Сера: Шпанскиот пазар отворен за македонските производи

Во земјоделството се воспоставени важни области за соработка, преку тековните проекти за наводнување, поддршка на реформите во потсекторот за тутун, стручни обуки за вработените во #МЗШВ, а следен чекор треба да биде направен во насока на промоција на македонските земјоделско-прехранбени производи на шпанскиот пазар, на кој нема сомнеж, ќе бидат одлично прифатени и за нив ќе има голем интерес. Особено виното, за кое и покрај големата конкуренција на вина со потекло од Шпанија, овој пазар ќе…

Повеќе...

Николовски: За македонското земјоделство идната година 15 милиони евра од ЕУ

Николовски: За македонското земјоделство идната година 15 милиони евра од ЕУ

Николовски: За 2019 година преку ЕУ договоривме 15 милиони евра поддршка на македонското земјоделство. Со 3,5 милони евра од нив ќе се градат нови системи за наводнување, а со 4,5 милиони евра фабрика за третирање отпад од угинати животни, рече министерот за земјоделство Љупчо Николовски на денешната средба со производителите од Стајковци и Црешево.   kanal5  

Повеќе...

Николовски: Откупени 70 проценти од годинашниот бостан

Николовски: Откупени 70 проценти од годинашниот бостан

Околу 70 отсто или 50.000 тони се откупени досега од вкупното годинашно производство на бостан, соопшти денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски. Одговорајќи на пратеничко прашање, Николовски истакна дека претходните години цената на бостанот паѓаше под два денара, а сега е меѓу три и шест денари за килограм. -Оваа година нема незадоволство кај земјоделците зашто 96 отсто од вкупната Програма за директна поддршка е реализирана до 30 јуни. Земјоделците ги добија парите кога им беше…

Повеќе...

Николовски вели дека секоја педа обработливо земјоделско земјиште ќе биде во рацете на вистинските земјоделци

Николовски вели дека  секоја педа обработливо земјоделско земјиште ќе биде во рацете на вистинските земјоделци

Вчера во интервју во централниот дневник на Телевизија 24 во 17 часот, за новите мерки на Владата за поддршка на полјоделските култури, за капиталните инвестиции, водостопанската инфраструктура и за останатите актуелни случувања во земјоделството и идни мерки на Владата за развој на агросекторот, гостуваше министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Влезот во ЕУ – ќе значи и многу нови правила. Иако преговорите стартуваат со најсензитивните прашања од поглавјата за корупција и слобода, сепак, најзначајната и…

Повеќе...

Николовски: Косово го крши договорот со ЦЕФТА

Николовски: Косово го крши договорот со ЦЕФТА

Без да прецизира дали Македонија ќе воведе контра мерки кон Косово, откако надлежните во Приштина воведоа дополнителни царини за 21 земјоделски производи, министерот за земјоделство, Љупчо Николовски очекува Приштина веднаш да ја повлече таквата одлука. Министерот најави дека ќе се реагира во делот на Спогодбата за размена меѓу двете земји, додавајќи дека одлуката го прекршува ЦЕФТА договорот и правно и формално е нејасна.     faktor

Повеќе...

Министерот Николовски се уверуваше во големите штети

Министерот Николовски се уверуваше во големите штети

Министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчo Николовски, претставници од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство заедно со локалните власти, денеска по вчерашното невреме во струмичкиот регион, излегоа на терен, во увид на штетите врз земјоделските посеви. Според првичините проценки од поројниот дожд и град е предизвикана штета врз градинарските култури односно најмногу врз пиперката и посевите со пченица, но и материјална штета на објекти и приватен имот. Невремето предизвика штети во повеќе населени места во…

Повеќе...

Николовски: Нема проблем со откупот на лубениците

Николовски: Нема проблем со откупот на лубениците

Нема никаков застој во откупот на лубениците. Дневно се преземаат по 500 тони, а наши екипи се постојано на терен и ја следат состојбата, изјави денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски. Одговорајќи на новинарски прашања по завршниот настан од проектот на Агенцијата за храна и ветеринарство за поефикасни контроли во делот на безбедноста на храната, Николовски напомена дека ако за која било култура, вклучително и лубениците, се процени дека има потреба, Владата соодветно ќе реагира,…

Повеќе...

Николовски: Градоначалниците со квалитетни проекти да конкурираат за мерките од Програмата за рурален развoј

Николовски: Градоначалниците со квалитетни проекти да конкурираат за мерките од Програмата за рурален развoј

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска го објави јавниот оглас за мерките од Програмата за рурален развој наменети за општините. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, ги повика градоначалниците на сите општини да подготват квалитетни проекти и максимално да ги искористат понудените средства. – Со ефикасно искористување на овие мерки ќе се решат проблемите со комуналната и патната инфраструктура во руралните средини. Наша цел е да обезбедиме достинствен живот…

Повеќе...

Николовски обвини дека системите за наводнување со години биле запоставувани

Николовски обвини дека системите за наводнување со години биле запоставувани

Системите за наводнување со години биле запоставени и затоа има и намалување на земјоделското производство и намалување на квалитетот. Оваа година ќе исплатиме 12 милиони евра за водоснабдувањето, а следува и сеопфатна реорганизација, вели министерот за земјоделство Љупчо Николовски во неделното интервју на Радио Слободна Европа. – Не знам како може да бидат до толку запоставени системите за наводнување и воопшто државата да не инвестира, да не ги реконструира и не се насочи кон изградба…

Повеќе...

Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ја отвори десеттата по ред ,„ЛЕНДНЕТ“ интернационална работилница, која оваа година се фокусира на најдобрите легислативни практики за консолидацијата на земјоделското земјиште. „Со експертиза на ФАО, Министерството во континуитет ја подобрува законската рамка за консолидација на земјиште во Македонија. Измените на Законот за консолидација на земјоделско земјиште, кои се усвоија од страна на Собранието минатиот месец, се важен чекор кон ефикасно и транспарентно спроведување на активностите….

Повеќе...

Николовски очекува засилена реализација на капиталните инвестиции во земјоделството

Николовски очекува засилена реализација на капиталните инвестиции во земјоделството

Mинистерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски очекува засилена реализација на капиталните инвестиции во земјоделството во втората половина од годинава. Тој денеска изјави дека 10-те милиони евра предвидени во Програмата за рурален развој ќе бидат искористени исклучиво за капиталните инвестиции во земјоделството како што се проектот за наводнување на Јужновардарска долина, системот за наводнување Равен – Речица и браната Конско. – Очекувам дека овој месец, Министерството за транспорт и врски ќе ги издаде одобренијата…

Повеќе...

Николовски: Годинава преку 11 милиони евра за капитални проекти

Николовски: Годинава преку 11 милиони евра за капитални проекти

Оваа година повеќе од 11 милиони евра ќе бидат исплатени за капитални проекти, меѓу кои е и браната Речани на Оризарска Река во Кочани, истакна денеска министерот за земјоделство, шумарство, водостоипантство Љупчо Николовски, одговорајќи на  пратеничко прашање. Според Николовски, ова ќе биде прва година по подолг временски период, средствата од Програмата за рурален развој да не се пренаменат за други цели како што правеше претходната власт. – Пред изборите ветивме и во владината програма стои дека минимум…

Повеќе...

Николовски: Грижата за земјоделците и обезбедувањето повеќе пари кај граѓаните останува приоритет

Николовски: Грижата за земјоделците и обезбедувањето повеќе пари кај граѓаните останува приоритет

Членот на Извршниот одбор на СДСМ, Љупчо Николовски вчеравечер оствари средби со граѓани, членови и поддржувачи на партијата од општина Дебарца. На средбата се разговараше за повеќе актуелни прашања што се од интерес на граѓаните и државата. Николовски зборуваше за придобивките за сите граѓани од промените и реформските мерки преземени од страна на Владата предводена од СДСМ во досегашниот период. Николовски зборуваше за развојот на економијата, земјоделството, како и процесот во евроинтеграциите за полноправно членство…

Повеќе...
1 2 3