ГОТОВИ ПРОЦЕНКИТЕ ПО НЕЗАПАМЕТЕНОТО НЕВРЕМЕ ВО ПРЕСПА: Колкави се штетите

ГОТОВИ ПРОЦЕНКИТЕ ПО НЕЗАПАМЕТЕНОТО НЕВРЕМЕ ВО ПРЕСПА: Колкави се штетите

Во Преспа при невремето кое се случи месецов уништени се плодовите, јаболковите стебла, а дел од нив нема да имаат род и следната година. Од Општина Ресен велат дека на земјоделските  површини проценката на штети е завршена, големи оштетувања има, а се врши и проценка на штети на објекти, затоа што има оштетувања во автокампот Крани, и тој дел од работата ќе биде готов до 6 август. „Кај јаболката има оштетувања од 50 отсто до…

Повеќе...

Преспани жедни, покрај вода

Преспани жедни, покрај вода

  Проблемот со водата за пиење ја одбележа и оваа сезона.Градот Ресен и дел од околните населени места се покрај Преспанското Езеро, а се почесто се соочуваат со недостиг на вода за пиење, реагираат ресенчани откако дел од повисоките населби во градот, а и некои туристички места со денови и ова лето имаат проблеми со водоснабдувањето.   Лежи на вода, а нема вода. Проблемите со водата за пиење во Преспа не стивнуваат. И овој пат…

Повеќе...

Преспанските јаболка завршија вo езероto

Преспанските јаболка завршија вo езероto

        Несекојдневна  глетка во Преспанското езеро. Во водата наместо риби, плутаа јаболка. Незадоволни овоштари револтот од многу ниската цена на јаболката го изразија на овој начин, фрлајќи ги јаболката во езерото. Овоштарите сметаат дека нивниот труд е обезвреднет и дека се дојдени на работ на егзистенцијата.  

Повеќе...

Преспа плачи за еколошка обнова по катаклизмата со подметнатите пожари

Преспа плачи за еколошка обнова по катаклизмата со подметнатите  пожари

Подметнатите пожари ја променија сликата за Преспа, наместо зеленило, бујна пролетна вегетација- пепел и пустош. Денови и месеци се потребни додека не започне со расчистувањето  на она што го остави огнот ; гламносани пространства со трска и дрвја, камења, гареж, уништени рибарски кајчиња, расфрлан инвентар. Големите пожари што ја зафатија Преспа на крајот на март најголема штета направија во туристичките населби Отешево и Сирхан, како и дел од Националниот парк Галичица. Пожарот само за неколку…

Повеќе...

Овоштарите од Преспа донираат јаболка на сиромашни семејства

Овоштарите од Преспа донираат јаболка на сиромашни семејства

Производителите на јаболка од Преспа ќе донираат околу 50 тони јаболка на хуманитарни организации ширум земјата кои ќе завршат во социјално загрозени семејства. На овој начин, овоштарите велат дека сакаат да ја покажат својата хуманост и вишокот јаболка да не го фрлаат. -Ние како овоштари сакавме да покажеме дека не бараме само пари да се одвојуваат од буџетот и да ни се дава помош. Сакавме со нашата хуманост да покажеме дека имаме јаболко кое ќе…

Повеќе...

Николовски се сретна со јаболко-производителите во Преспа

Николовски се сретна со јаболко-производителите во Преспа

Трите денари субвенција за предадено индустриско јаболко кај регистрирани откупувачи, на земјоделците ќе им овозможат рентабилно производство и услови за откуп на целата количина произведени јаболка, смета министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Тој заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски,  во Ресен имаа средба со производителите на јаболка од преспанскиот регион. Условот за добивање на оваа субвенција, како што појасни ресорниот министер, е родот…

Повеќе...

Николовски се сретна со јаболко-производителите во Преспа

Николовски се сретна со јаболко-производителите во Преспа

Трите денари субвенција за предадено индустриско јаболко кај регистрирани откупувачи, на земјоделците ќе им овозможат рентабилно производство и услови за откуп на целата количина произведени јаболка, смета министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Тој заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, денеска во Ресен имаа средба со производителите на јаболка од преспанскиот регион. Условот за добивање на оваа субвенција, како што појасни ресорниот министер, е…

Повеќе...

Земјоделците во Преспа беа запознаени со придобивките од здружувањето во задруги

Земјоделците во Преспа беа запознаени со придобивките од здружувањето во задруги

Преспанските земјоделци денеска во Царев Двор беа запознаени со предностите од формирањето земјоделски задруги со цел подобрување на конкурентноста во македонското земјоделство. Информативната средба се одржа во рамките на проектот „Поддршка за развој на земјоделските задруги во Македонија“, финансиран од ЕУ, спроведуван од CARE Deutschland/Luxemburg (CARE) и МРФП во соработка со Министерство за земјоделство. Раководителот на проектот Лазар Недеаноски појасни дека задругите се еден од начините да се подобри конкурентноста, бидејќи, како што рече, во…

Повеќе...

Овоштарите од Преспа бараат враќање на градобијната заштита

Овоштарите од Преспа бараат враќање на градобијната заштита

Последното невреме проследено со град уништи околу 80% од јаболковите насади во Преспа. Најпогодено беше селото Јанковец, каде градот по третпат ги погоди јаболката. Овоштарите од Преспа бараат да се врати заштитата од град. Велат дека климатските промени и глобалното затоплување го зеле својот данок, особено последните 7-8 години откако нема градобијна заштита. – Откако е стопирана градобијната заштита оставени сме на милост и на немилост. Прво е градобијната заштита, после тоа се мрежите, па…

Повеќе...

Агрометеоролошките станици во Преспа го намалија прскањето на јаболката до 30 проценти

Агрометеоролошките станици во Преспа го намалија прскањето на јаболката до 30 проценти

Седум агрометеоролошки станици на различни локации во Преспа покажуваат дали и кога има потреба од прскање пестициди кај овошките, со цел намалување на прекумерната употреба од хемиски препарати. Земјоделците, како што информира претседателот на Здружението на овоштари во Преспа Љубе Пампулевски, преку смс порака или на страницата на Здружението на социјалната мрежа фејсбук добиваат известување кога и со какви препарати треба да ги прскаат насадите и да се запази концентрацијата при третирњето за да спречат…

Повеќе...

Прскањето на јаболката во Преспа намалено за третина

Прскањето на јаболката во Преспа намалено за третина

Седум агрометеоролошки станици на различни локации во Преспа покажуваат дали и кога има потреба од прскање пестициди кај овошките, со цел намалување на прекумерната употреба од хемиски препарати. Земјоделците, како што информира претседателот на Здружението на овоштари во Преспа Љубе Пампулевски, преку смс порака или на страницата на Здружението на социјалната мрежа фејсбук добиваат известување кога и со какви препарати треба да ги прскаат насадите и да се запази концентрацијата при третирњето за да спречат…

Повеќе...

Преспа: Овоштарите бараат да се врати градобијната одбрана

Преспа: Овоштарите бараат да се врати градобијната одбрана

Четврта година по ред Преспанскиот Регион води битка со временските непогоди, a само овој месец Преспа двапати ја погоди невреме со град. Големи штети кај јаболкниците од 50 до 100 проценти предизвика невремето со град што минатиот викенд ја зафати Преспа, се жалат овоштарите. Тие под итно бараат да се врати градобијната одбрана затоа што се оставени само на себе, а осигурувањето на родот не им ја надоместува реално штетата. Тие предупредуваат дека без градобијна…

Повеќе...

Преспанските овоштари бараат враќање на градобијните ракети

Преспанските овоштари бараат враќање на градобијните ракети

Итно враќање на градобијната заштита со цел намалување на штетите од град врз земјоделските култури бараат земјоделците од Преспанскиот регион. По силното невреме со град кое во саботата зафати делови од Преспа, Здружението на овоштари од овој регион алармира за преземање конкретни мерки и решавање на овој, според нив горлив проблем за земјоделците, не само во Преспа, туку и во цела држава. Претседателот на Здружението на овоштари во Преспа Љубе Пампулевски денеска истакна дека е…

Повеќе...

Градот ги уништи преспанските овоштарници, итно се бара градобијна заштита

Градот ги уништи преспанските овоштарници, итно се бара градобијна заштита

Невремето проследено со град што пред два дена ја погоди Преспа предизвика големи штети кај јаболкниците. Преспанските овоштари велат дека оштетувањата на родот се големи , а на места тој е целосно уништен. Четврта година по ред преспанскиот регион води битка со временските непогоди, a овој месец Преспа два пати ја погоди невреме со град. Горан Талевски од селото Долна Бела Црква вели дека од градот најмногу настрадале овоштарниците во атарот на селата Грнчари, Асамати,…

Повеќе...

“Македонскиот земјоделец со род од 100 тона јаболка по хектар” – интервју со Г-дин Аднан Феим од с.Лавци ,intervju Преспа

“Македонскиот земјоделец со род од 100 тона јаболка по хектар”  – интервју со Г-дин Аднан Феим од с.Лавци ,intervju Преспа

Драги наши, после објавениот текст на Зелена берза во кој Проф. Д-р Франци Штампар од Биотехнички факултет во Љубљана постави прашалник над главите на многу овоштари со тврдењето дека е можно да се произведуваат 100 тони јаболка по хектар се разви под истиот бурна дискусија. Од истата дознавме за нашиот овоштар од Преспа, на кој нашите фанови јавно му честитаа и ја фалеа неговата успешност. За Аднан Феам и неговиот род од над 100 тони…

Повеќе...

Овоштари од Преспа не ги добиле ланските субвенции, ниту обесштетувањата од мразот

Овоштари од Преспа не ги добиле ланските субвенции, ниту обесштетувањата од мразот

Земјоделци од Ресен се уште немаат добиено дел од ланските субвенции, ниту се обесштетени од мразот што ја зафати Преспа. Тие денеска го изразија својот револт пред Подрачната Единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостапанство, а се сретнаа и со градоначалникот Ѓоко Стрезовски. – Со месеци и тука и во Скопје ни велат дека ќе се исплатат субвенциите и штетите, а пари нема. Поради доцнењето на исплатата по овие два основи, се наоѓаме во…

Повеќе...

Преспанскиот јаболкобер се ближи

Преспанскиот јаболкобер се ближи

По повод годинешниот „Преспански Јаболкобер 2016″, кој ќе се одржи во периодот на Православниот христијански празник Крстовден, Општина Ресен ќе биде домаќин на бројни гости и официјални лица од различни држави, како и лица кои го остваруваат својот интерес во областа на јаболковото производство.

Повеќе...

Обуки на земјоделците во Преспа за заштита од поплави

Обуки на земјоделците во Преспа за заштита од поплави

Редовно одржување и чистење на речните корита, каналите и водотеците, изградба на заштитни насипи, особено на местата каде што имало чести излевања, обука на населението за заштита и евакуација, се дел од оперативниот план за заштита од поплави во општина Ресен.

Повеќе...