Сушата продолжува, есенската сеидба во сериозен застој

Сушата продолжува, есенската сеидба во сериозен застој

Очекуваната промена на времето не ги донесе количествата врнежи со кои ќе се ублажеше сушата и истите требаше да  допринесат за непречено изведување на есенската сеидба која е во сериозен застој. Состојбата останува и понатаму непроменета, сушата зема се поголем замав, голем дел од земјоделските работи се одложуваат а тоа е и единствената можност во вакви прилики. Стабилизацијата на времето во текот на наредната седмица само дополнително ја усложнува целокупната состојба, се додека не добиеме…

Повеќе...

Агро – метео: Битола најстудено

Агро – метео: Битола најстудено

Најниски температури се измерени во Битола. Внимателна работа на пелагониските земјоделци. Времето низ Македонија утрово е сончево и студено со мала облачност во западните делови. Понекаде дува слаб променлив ветер.

Повеќе...

Вонредно Агро-метео, УХМР најавува многу дожд

Вонредно Агро-метео, УХМР најавува многу дожд

Во овие денови на повеќе места врнежите ќе бидат обилни и се очекува да наврнат над 40 л/м 2 . Најобилни врнежи ќе има во јужните и западните делови каде локално може да надминат 70 л/м 2 . Во јужните делови ќе има услови за пороен дожд и ретки грмежи. Најмалку врнежи се очекуваат во крајните источни делови. Во четврток и петок на повисоките планини ќе има и врнежи од снег.

Повеќе...

Агро метео – температури под нула, доаѓа и снег

Агро метео – температури под нула, доаѓа и снег

Поради спуштање на студен воздух од север, вечерва и утре претпладне ќе има врнежи од дожд претежно во западните и јужните делови од земјава, кои повремено ќе бидат со умерен интензитет.

Повеќе...

Временска прогноза: променливо со температурни осцилации

Временска прогноза: променливо со температурни осцилации

Попладне зголемување на облачноста која ќе услови слаби врнежи од дожд прво во западните, северозападните и југозападните предели во доцните попладневни часови а во вечерните часови и во североисточните, источните предели.

Повеќе...

Временска прогноза до крајот на оваа работна недела

Временска прогноза до крајот на оваа работна недела

Попладне околу Шар Планина со услови за слаби локални врнежи од дожд. Ќе дува доумерен слаб северен и северозападен ветер. Утринските температури од 7 до 16 степени, додека пак максималните дневни температури ќе се движат од 21 до 33 степени.

Повеќе...

Неделна временска прогноза

Неделна временска прогноза

До крајот на оваа недела се очекуваа температурно стабилизарање на атмосферата и враќање на температурите кои што се вообичаени за овој период од годината. Веќе од сабота не очекуваат враќање на летото и температури кои што се вообичаени за месец август.

Повеќе...

Невреме ќе ја зафати Македонија попладне

Невреме ќе ја зафати Македонија попладне

Од УХМР информираат дека претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, додека попладне се очекува да има локален пороен дожд, грмежи и умерен до засилен северен ветер, особено во северните и во источните делови.

Повеќе...

Времето денес и за викендот кој следи

Времето денес и за викендот кој следи

Во Македонија во петок уште едно свежо утро со температури од 9 до 19 степени. Во текот на денот сончево и топло со дневни температури од 26 до 37 степени. Во деновите од викендот тропски денови, ќе биде сончево и многу топло со пораст на температурите.

Повеќе...

Какво време не очекува до крајот на неделата

Какво време не очекува до крајот на неделата

Во Македонија во четврток сончево и многу топло со пораст на максималните температури кои ќе се движат од 27 до 38 степени. Во петок претежно сончево, попладне и навечер во североисточните, источните и југоисточните предели нестабилно со услови за локални врнежи од дожд и температури од 28 до 38 степени.

Повеќе...

Во Македонија денес не очекува уште еден натпросечно топол летен ден

Во Македонија денес не очекува уште еден натпросечно топол летен ден

Ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува доумерен слаб северозападен и североисточен ветер. Утринските температури од 14 до 23 степени, додека пак максиамлните дневни температури ќе се движат во интервал од 28 до 38 степени. УВ индексот ќе има вредност 8.

Повеќе...

Четири региони денеска во портокалова фаза – почитувајте ги препораките

Четири региони денеска во портокалова фаза – почитувајте ги препораките

Скопскиот, Осоговско – Малешевскиот, Јужновардарскиот и Пелагонскиот регион денеска се зафатени со температури од портокаловата фаза поради што се препорачува бремените жени и хронично болните лица над 60 години да се ослободат од работни обврски.

Повеќе...

Надпросечно топол петок

Долж вардарскиот тек таа ќе достигне максимална вредност помеѓу 37°С и 40°С, со тоа што четириесетката ја очекуваме на потегот од Демир Капија до Гевгелија, додека во останатиот дел од земјава истата ќе има вредности помеѓу 35°С и 27°С. На повисоките места во западниот крај околу 28°

Повеќе...

Вонредна информација за најава на топлотен бран

Вонредна информација за најава на топлотен бран

Под влијание на многу топла воздушна маса од југ во наредните денови ќе преовладува сончево и многу топло време. Најтопло ќе биде за време на продолжениот викенд, кога на повеќе места температурата на воздухот ќе надмине 35 степени, а вдолж Повардарието ќе достигне и 40 степени, стои во пргонозата на УХМР.

Повеќе...

Агро метео

Агро метео

Во четврток и петок времето ќе нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер на повеќе места, особено во западните делови од земјава. За време на викендот ќе биде претежно стабилно и потопло.

Повеќе...

Времето утре – променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Времето утре – променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Локално се очекува да наврнат околу 30 л/м2 воден талог, а ветерот да достигнува брзина од околу 80 км/ч. Ќе има и услови за изолирана појава на град.

Повеќе...

Некарактеристичните температури за овој период опасни за растенијата

Некарактеристичните температури за овој период опасни за растенијата

Деновиве е регистрирано сокодвижење кај родните папки кај праските и кајсиите, посебно кај раните сорти праски како што се Сприн крес, Сприн бела, Сан клаус, нектарина и други. Доколку во наредниот период минималните температури се симнат на -3 степени се заканува опасност од целосно измрзнување на родните папки.

Повеќе...

Магла на Буково и Стража, се препорачува внимателно возење

Магла на Буково и Стража, се препорачува внимателно возење

Поради појава на магла, видливоста на планинскиот премин Буково е намалена до 50 метри, а на планинскиот премин Стража од 60 до 80 метри. Сообраќајот на сите останати државни патишта се одвива без забрани, по влажни коловози.

Повеќе...

Високите температури ризични за земјоделството

Високите температури ризични за земјоделството

Релативно високитата температура која се очекува неделава е неповолна поради зголемување на опасноста од предвремениот почеток на вегетацијата кај овошките и виновата лоза, а со тоа и нивната помала издржливост на ниски температури.

Повеќе...

Високите температури во февруари, неповолни за земјоделството

Високите температури во февруари, неповолни за земјоделството

Високите температури невообичаени за овој период од годината, се неповолни за дел од земјоделското производство, предупредуваат агрометеролозите. Најпогодени се житните култури, но и овошките.

Повеќе...
1 2