Лозарите бараат да не се дозволи ликвидација или продажба на поранешната винарија со германски капитал

Лозарите бараат да не се дозволи ликвидација или продажба на поранешната винарија со германски капитал

Лозарите бараат да не се дозволи класична ликвидација или продажба на поранешната винарија со германски капитал која сега е во стечај, а од која тие побаруваат околу 680 илјади евра основен долг, за неплатено грозје од 2015 година. Ова е ставот кој беше заземен синоќа, на средбата на претставници на лозарите со кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев и пратеникот Панчо Минов. – Ако се оди со план за реорганизација, ние како општина и тиквешки регион имаме…

Повеќе...

Бимилк ја задржува лидерската позиција на пазарот и во 2018 година благодарејќи на позитивниот раст на продажбата и на извозот

Бимилк ја задржува лидерската позиција на пазарот и во 2018 година благодарејќи на позитивниот раст на продажбата и на извозот

Битолска млекара 2018 година ја завршува со позитивен раст на вкупната продажба и задржување на лидерската позиција во млечната индустрија.   Како лидер на пазарот, компанијата бележи рекордни резултати во продажбата на чоколадно млеко и павлака, како и пораст во волумени од 3,8% во категоријата функционални јогурти и 2,4% во категоријата кисело млеко во однос на 2017 година.   Дополнително, Бимилк забележа значителен пораст и во однос на извозните количини во регионот, а во 2018…

Повеќе...

Ниски откупни цени, а високи во продажба

Ниски откупни цени, а високи во продажба

Ниските откупни цени за скапо произведени неконкурентни производи, кои се одгледуваат неорганизирано, и ненавремениот откуп отсликуваат дел од состојбата на македонското земјоделство, кое веќе неколку години бележи намалување на откупот и на продажбата на земјоделските производи. Според претседателот на здружението на земјоделци „Агрофаланга“, Љупче Станковски, постојано во советите и стратегиите се промовира организираното и договорно производство, со кое би постигнале поголема стандардизација во квалитетот и квантитетот на нашиот земјоделски производ. – Статистичките показатели ни покажуваат…

Повеќе...

Намалени откупот и продажбата на земјоделски производи

Намалени откупот и продажбата на земјоделски производи

За 4,4 отсто се намалени откупот и продажбата на земјоделските производи во второто тримесечје од годинава за разлика од истиот период лани. Според Државниот завод за статистика, кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 14 проценти, а кај продажбата од сопствено производство намалување за 16,5 отсто.  Зголемување на откупот и продажбата на земјоделски производи е забележано кај индустриските растенија, овошјето, добитокот, живината и јајцата и млекото, а намалување кај житата, градинарските растенија, фуражните…

Повеќе...

Контроли во Свети Николе за утврдување на правото на користење на државното земјоделско земјиште, се подготвува јавен оглас за давање под закуп и јавен повик за продажба на земјиште под оранжерии

Контроли во Свети Николе за утврдување на правото на користење на државното земјоделско земјиште, се подготвува јавен оглас за давање под закуп и јавен повик за продажба на земјиште под оранжерии

Во насока на продолжување на активностите за обезбедување на слободни земјоделски површини , Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство е во процес на објавување на јавен оглас за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини до и над 3 хектари во регионот на Свети Николе. Во оваа насока , се превземаат интензивни активности за расчистување на земјоделското земјиште од против-правното користење на земјиштето и ослободување на истото од узурпаторите , кои…

Повеќе...

Откуп и продажба на земјоделски производи, трето тримесечје од 2017 година

Откуп и продажба на земјоделски производи, трето тримесечје од 2017 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2017 година, откупот и продажбата на земјоделски производи се намалени за 7.7% во однос на истиот период од претходната година.
Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 15.1%, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано зголемување за 0.9%.

Повеќе...

Намалени откупот и продажбата на земјоделски производи

Намалени откупот и продажбата на земјоделски производи

Откупот и продажбата на земјоделски производи во првиот квартал годинава се намалени за 14,2 процента во однос на истиот период од минатата година, објави денеска Државниот завод за статистика. Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 30 проценти, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство има зголемување за 50,6 проценти. Зголемување на откупот и продажбата на земјоделски производи е регистрирано кај: житата, градинарските и фуражните растенија, овошјето, алкохолните…

Повеќе...

АХВ: Увезениот мед е безбеден, ги исполнува сите законски акти за продажба во Македонија

АХВ: Увезениот мед е безбеден, ги исполнува сите законски акти за продажба во Македонија

Увезениот мед што се продава на македонскиот пазар е безбеден и ги исполнува сите законски и подзаконски акти да се продава во Република Македонија, соопшти денеска Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) откако пчелари од Делчево и од Македонска Каменица побараа да се испита поради наводни сознанија дека е фалсификат. Според АХВ, инспекциските служби вршат контроли на увозот на секоја пратка мед во земјава. – Минатата година увезени беа 188.099 килограми мед, од Молдавија 126.000, од Србија…

Повеќе...

Оваа билка гарантира профит: Лесно се одгледува, а уште полесно се продава!

Оваа билка гарантира профит: Лесно се одгледува, а уште полесно се продава!

Ако имате во план да почнете сопствен агро бизнис, можете да засадите рукола која лесно се одгледува и може да вирее цела година. Таа е отпорна на ниски температури. Во последните години руколата е барана за подготовка на салати. Руколата е едногодишна култура која има горчлив вкус. Содржи витамин Ц, минерали и растителни влакна и е лековита билка. Руколата добро поднесува суша и минусни температури. Таа не бара многу агротехнички мерки, а за еден хектар…

Повеќе...

Веб платформа за продажба и купување на органски производи

Веб платформа за продажба и купување на органски производи

  Органските производители ќе пласираат, а заинтересираните купувачи преку интернет ќе може да ја направат набавката на саканите органски производи. Здружението на органски производители „Органологистик“ направи веб платформа со која го олеснува начинот на продажба на овој вид производи. Платформата треба да овозможи полесна комуникацијата помеѓу производителите и купувачите и на едно место и во секое време заинтересираните да може да добијат информација за моменталното производство, кога тоа ќе биде готово за пласман на пазар,…

Повеќе...

Потрошувачите да внимаваат, во маркетите се продава фалсификуван мед!

Потрошувачите да внимаваат, во маркетите се продава фалсификуван мед!

  Најсигурно за потрошувачите е да купуваат мед само од проверени производители кои пчелините семејства ги чуваат во чиста околина и не користат додатоци во нивната исхрана, а не од зелените пазари или од маркетите. Медот што го купуваат треба да биде компактен и проѕирен, со иста структура во теглата. При отворање на теглата треба да има специфичен мирис на мед Кога купувате мед во маркет или на пазар никогаш не можете да бидете сигурни…

Повеќе...

Продажбата на зелените пазари е намалена за 20%

Продажбата на зелените пазари е намалена за 20%

  Преполни тезги, малку купувачи. Во последниве неколку години зелените пазари ја губат битката со големите маркети. Пазарџиите велат дека и работното време е виновно за тоа. Пазарџиите велат поголема е раздвиженоста за викендите. Муштериите имаат свое објаснување. И од Стопанска комора потврдуваат – најголеми конкуренти на пазарите им се големите маркети кои имаат мини зелени пазари во рамките на своите објекти. Велат падот на продажбата во Македонија е околу 20 проценти, но тоа не…

Повеќе...

Зголемена продажбата на земјоделски производи, намален откупот

Зголемена продажбата на земјоделски производи, намален откупот

Зголемување на откупот и продажбата на земјоделски производи е забележано кај градинарските и фуражните растенија, овошјето, алкохолните пијалаци, живината и јајцата, млекото, млечните производи и рибата, а намалување е забележано кај житата, индустриските растенија и добитокот.

Повеќе...

Топче од магарешко сирење се продава за 50 евра

Топче од магарешко сирење се продава за 50 евра

За најскапото сирење на светот – сирење од магарешко млеко, кое го забавува процесот на стареење и ја зголемува виталноста, неодамна репортажа направи и познатиот британски сервис Би-би-си. Едно мало топче од ова сирење чини дури 50 евра.

Повеќе...

На српските тезги се продава овошје и зеленчук полно со пестициди

На српските тезги се продава овошје и зеленчук полно со пестициди

– Интензивно се вршат контроли на граничните премини и досега не е забележана ниту една пратка од Србија со недозволена количина пестициди. Исто така, во однос на она што се произведува кај нас во изминатиов период не се констатирани неправилности при користењето пестициди – вели Јана Ѕалева, портпарол во Земјоделскиот инспекторат.

Повеќе...

Житото, наместо на продажба, на чување во силоси додека не се добие повисока цена

Житото, наместо на продажба, на чување во силоси додека не се добие повисока цена

Државата за да им помогне на земјоделците да не го продадат богатиот род по ниски цени ќе им го субвенционира складирањето на житото дури до шест месеци. Така ќе можат да го продадат половина година подоцна кога и цената ќе биде повисока. Државата ќе им плаќа по 60 денари од тон за чување во силосите од два до шест месеци.

Повеќе...

Глобалната количинска продажба на цигари најмала во последниве 20 години

Глобалната количинска продажба на цигари најмала во последниве 20 години

Бројот на цигари продадени ширум светот во 2015 година е опаднат за 2,1% на околу 5,500 милијарди парчиња, што е најголем меѓугодишен пад во повеќе од 20 години – покажува истражувањето на Euromonitor International.

Повеќе...

Нема да може да се продава сирење ако не е зреено од 45 до 60 дена

Нашите производители велат дека кај нас се уште сирењето се прави на традиционален начин, кој подразбира зреење до два месеца, бидејќи само на тој начин се постигнуваат традиционалниот вкус и мирисот карактеристични за нашето сирење.

Повеќе...

Ориз од Фукушима ќе се продава на европскиот пазар

Ориз од Фукушима ќе се продава на европскиот пазар

Оризот одгледан во регионот Фукушима во Јапонија се враќа на европскиот пазар. Оваа култура одгледана во областа каде се случи нуклеарна хаварија во 2011-тата година ќе се продава во Британија од следниот месец.

Повеќе...

Кенија ќе го продава чајот според однапред утврдени договори за цени

Кенија ќе го продава чајот според однапред утврдени договори за цени

Нестабилноста на цените во комбинација со зголемените трошоци за производство го направа секторот исклучително непривлечен, со што се намалува враќање на земјоделците. Просечната тендерска цена на чајот на берзата во Момбаса е намален за 22 отсто оваа година на 2,25 долара за килограм по растот од 34 отсто минатата година.

Повеќе...

Попова кула продава вино во Јапонија, Кина, САД

Попова кула продава вино во Јапонија, Кина, САД

Стратегијата за отварање нови странски пазари и изнаоѓање нови партнери на странски пазари, во 2015 година Друштвото ја потврди и со успешно реализираниот процес на регистрирање и реализирање на прва продажба во Јапонија, како и реализираните продажби кон нови партнери во Холандија, Данска и Германија.

Повеќе...
1 2