fbpx

Интервјуа

СЗО повикува алкохолот да поскапи

СЗО повикува алкохолот да поскапи

Светската здравствена организација повикува на зголемени даночни стапки за алкохолните и засладените пијалоци. Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги повика…
Одземени 24 крави од фармер затоа што биле валкани?!-Нов закон во Словенија

Одземени 24 крави од фармер затоа што биле валкани?!-Нов закон во Словенија

Четири дена откако во Словенија стапи во сила измената на Законот за заштита на животните, со која инспекторите може да…
ПРОЧИТАЈ! Со ИПАРД 3 програмата ќе има повеќе пари за инвестиции во земјоделието

ПРОЧИТАЈ! Со ИПАРД 3 програмата ќе има повеќе пари за инвестиции во земјоделието

-Кога ќе се објави првиот повик од ИПАРД 3 Програмата? Бачовски- ИПАРД 3 програмата беше усвоена во Март 2022 година,…
Интервју на Никица Бачовски за Зелена берза-Неселективна исплата на СУБВЕНЦИИТЕ!

Интервју на Никица Бачовски за Зелена берза-Неселективна исплата на СУБВЕНЦИИТЕ!

Никица Бачовски, директор на Платежната агенција одговора на прашањата на читателите на Зелена берза, за исплатата на субвенциите и за…
Бачовски потврдува-За предадено млеко сточарите ќе добијат пари и Интервентен фонд и од дирекните плаќања

Бачовски потврдува-За предадено млеко сточарите ќе добијат пари и Интервентен фонд и од дирекните плаќања

Да нема забуна кај сточарите, покрај средствата од Интерветниот фонд од 1 денар по литар предадено млеко, сточарите ќе добијат…
Од 1 јануари 2020 досега регистрирани поголем број производители на вино отколку во претходните 30 години

Од 1 јануари 2020 досега регистрирани поголем број производители на вино отколку во претходните 30 години

Од 1 јануари 2020 година во земјава се регистрирани вкупно 68 микро винарии. Согласно новата Пргограма за поддршка што беше…
Парите од јаболката уште не ни се земени, се жалат преспанските овоштари

Парите од јаболката уште не ни се земени, се жалат преспанските овоштари

Парите од јаболката се уште ги немаме земено, или ако сме зеле тоа е најмногу една третина од сумата, најголемиот…
ЕКСКЛУЗИВНО-Шапуриќ-Владата издвојува голема државна помош за тутунарите

ЕКСКЛУЗИВНО-Шапуриќ-Владата издвојува голема државна помош за тутунарите

З.Б-Со какви предизвици се соочуваше Државниот инспекторат за земјоделство во услови на пандемија? Земјоделството и производство на храна имаат значајно…
Заев-Земјоделството и производството на храна се шанса за успех

Заев-Земјоделството и производството на храна се шанса за успех

Ви пренесуваме дел од интервјуто на премиерот Зоран Заев дадено за „Капитал“ Во последната предизборна кампања истакнавте дека за три…
МВР не сака да дава државјанства со тројца сведоци

МВР не сака да дава државјанства со тројца сведоци

Предлог-законот за државјанство што го поднесоа албанските опозициски партии не наиде на поддршка во надлежните институции, пишува „Дојче веле“. Министерството…
ПРОЧИТАЈТЕ-Кој е најпродаваниот, а кој најпосакуваниот трактор кај македонските земјоделци!

ПРОЧИТАЈТЕ-Кој е најпродаваниот, а кој најпосакуваниот трактор кај македонските земјоделци!

Да се поседува земјоделска механизација, значи да се најде замена за човечката и животинската сила и да се обработува земјата,…
„Синпекс“ Битола има сервисна служба без конкуренција

„Синпекс“ Битола има сервисна служба без конкуренција

Вреден земјоделец не ги остава полињата без жетва. Напротив, педа по педа земјата ќе ја сади, ќе ја обработува и…
Само осигуран земјоделец е сигурен земјоделец

Само осигуран земјоделец е сигурен земјоделец

  Климатските промени имаат големо влијание врз идниот развој на земјоделието. Земјоделските производители сè повеќе се изложени на ризици како…
Бенито Јошевски-„Синпекс амбасадор“ во интервју за „Зелена берза“

Бенито Јошевски-„Синпекс амбасадор“ во интервју за „Зелена берза“

  „Синпекс“-Битола слави 30 години постоење, а во очи на големиот јубилеј од своите долгогодишни и лојални потрошувачи избра неколкумина…
ИНТЕВЈУ со Ѓорѓи Петрушев, Генерален директор на Бимилк

ИНТЕВЈУ со Ѓорѓи Петрушев, Генерален директор на Бимилк

  Заканата од ширењето на болеста предизвикана од коронаврусот целосно го поремети нормалното одвивање на сите активности во државата. Секако,…
Димитар Лозевски-Без инвестиции нема напредок во земјоделието

Димитар Лозевски-Без инвестиции нема напредок во земјоделието

Димитар Лозевски-Мите(32) е млад земјоделец од Преспа, сопственик на земјоделско стопанство. И тој и неговата сопруга Кристина (32) се регистрирани…
Бабовски: Направивме успешна ИПАРД-приказна

Бабовски: Направивме успешна ИПАРД-приказна

Субвенциите не се тресат од ракав, туку се даваат според строго контролирани правила и услови. Земјоделците мора конечно да сфатат…
Back to top button
Close